Trwa ładowanie...
d3g79t0

Konin. Nieoficjalnie: "Policjant strzelił do 21-latka bezpodstawnie"

Konin. Okoliczności śmierci 21-letniego Adama C., śmiertelnie postrzelonego przez policjanta, są niejasne. Według osób, które mają wiedzę o ustaleniach śledztwa, zebrane dowody wskazują na to, że funkcjonariusz strzelił bezpodstawnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konin. Wciąż nie jest jasne, co stało się 14 listopada
Konin. Wciąż nie jest jasne, co stało się 14 listopada (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
d3g79t0

Do osób wtajemniczonych w ustalenia śledztwa dotarła "Gazeta Wyborcza". Jak mówią, funkcjonariusz nie oddał strzału ostrzegawczego. Podkreślają, że jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, wiec powinien to zrobić. - Pokrzywdzony nie zaatakował ani nie wykonał żadnego ruchu, który uprawniałby policjanta do użycia broni bez oddania strzału ostrzegawczego - zaznaczają informatorzy dziennika.

Policjant miał strzelić do Adama, gdy uciekający chłopak obrócił się do niego przodem. Pocisk trafił w klatkę piersiową, w okolice serca. Strzał padł z bliska, policjant trzymał broń w jednej ręce.

Expose Morawieckiego jak Tuska? Stanowcza reakcja ministra Szefernakera

"Imponująca praca prokuratury"

Według informacji gazety, prokuratura ciężko pracowała, by zebrać dowody w sprawie z Konina. Pracowało przy niej kilku prokuratorów - na miejscu tragedii i na komendzie policji, gdzie zabezpieczali dokumenty, m.in. akta osobowe policjanta. Co więcej, zlecili policjantom z Biura Spraw Wewnętrznych przeszukanie wszystkich radiowozów w Koninie. Wszystko po to, by upewnić się że nie ma w nich narkotyków lub nożyczek. - Bo nie można było wykluczyć, że po śmiertelnym postrzale policjanci podrzucili coś na miejscu tragedii - usłyszała gazeta.

d3g79t0

Mecenas Michał Wąż, pełnomocnik rodziny zmarłego 21-latka podkreśla, że jest pod wrażeniem pracy wykonanej przez prokuraturę i BSW. - Chciałem złożyć wnioski dowodowe, ale okazało się, że te czynności już wykonano. Teraz czekam na możliwość zapoznania się ze zgromadzonymi dowodami - mówił.

Są podobno dwa nagrania z kamer monitoringu. - Jakość jest bardzo dobra, jak film w kinie - mówią informatorzy. Ich zdaniem zebrane do tej pory dowody wystarczają, by postawić policjantowi zarzuty.

Zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci niezasadny?

Na razie śledztwo prowadzone jest w kierunku nieumyślnego przekroczenia uprawnień i nieumyślnego spowodowania śmierci. Informatorzy gazety mają jedno "ale". - Zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci byłby zasadny, gdyby do postrzału doszło przypadkiem, w wypadku szamotaniny. Policjant może odpowiadać za zabójstwo z zamiarem ewentualnym (funkcjonariusz musiał się liczyć z tym, że swoim zachowaniem może doprowadzić do śmierci) - mówią.

d3g79t0

Policjant nie został przesłuchany. Przebywa w szpitalu psychiatrycznym.

Konin. Kulisy sprawy

Przypomnijmy, że do tragedii doszło w czwartek 14 listopada. Około godz. 10 patrol policji chciał wylegitymować trzy osoby (dwóch piętnastolatków i 21-latka) przy ul. Wyszyńskiego w Koninie. Wówczas najstarszy z grupy zaczął uciekać. Policja twierdzi, że funkcjonariusz był zmuszony do użycia broni. Według nieoficjalnych doniesień 21-letni Adam C. miał wyciągnąć nożyczki i zaatakować policjanta. Został postrzelony. Mimo reanimacji nie udało się go uratować.

Przed klatkę bloku, gdzie mieszkał 21-latek, ludzie przynosili znicze. W niedzielę zorganizowano protest przed budynkiem komendy policji. Manifestujący rzucali kamieniami i butelkami w kierunku funkcjonariuszy.

d3g79t0

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w pobliżu śmiertelnego postrzelenia przez policjanta 21-letniego Adama C., znaleziono nie jeden, a dwa woreczki. Badanie zawartości pierwszego woreczka miało wykazać, że znajdują się w nich substancje psychotropowe.

Wstrząsające szczegóły na temat zachowania policji ujawnił w rozmowie z WP 15-latek, który spotkał się z zastrzelonym chłopakiem. - Wymienialiśmy się częściami do e-papierosa - powiedział.

W czwartek odbył się pogrzeb 21-latka. Wcześniej, w nocy, przeprowadzono drugą sekcję zwłok.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g79t0

Podziel się opinią

Share
d3g79t0
d3g79t0
Więcej tematów