Koniec uczelni Ziobry. Resort chce nowej szkoły
Resort sprawiedliwości szykuje się do zamknięcia Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. W jej miejsce miałaby powstać Wyższa Szkoła Służby Więziennej. Akademię - powołoną do życia przez Zbigniewa Ziobro - krytykują obecne władze resortu, m.in. zarzucając jej upolitycznienie.
Praktyka funkcjonowania obecnej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości - jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu - wskazuje, że sposób realizacji przez nią zadań w zakresie prowadzenia studiów i szkoleń dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej nie jest dostosowany do potrzeb polskiego więziennictwa.
"Aktualne umiejscowienie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w strukturze systemu penitencjarnego w Polsce jest dysfunkcyjne z racji braku podległości służbowej, co prowadzi do braku uwzględnienia rzeczywistych potrzeb Służby Więziennej" - podkreślono.
W związku z tym projekt przewiduje, że uczelnia otrzyma nazwę "Wyższej Szkoły Służby Więziennej", która będzie uczelnią zawodową służb państwowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak na polski patrol na granicy z Białorusią. Migranta nagrały kamery
Projekt przewiduje m.in. nowe zasady powoływania rektora, co przekłada się także na wygaszenie kadencji obecnych władz Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości już w maju informowało, że w miejsce Akademii Wymiaru Sprawiedliwości powstanie Szkoła Służby Więziennej. Według szefostwa resortu, funkcjonowanie Akademii budzi wątpliwości. Do prokuratury skierowano wnioski w związku z nieprawidłowościami w sprawie nieruchomości przyznanych Akademii.
Uczelnia Ziobry przejdzie do historii
"Obecna Akademia Wymiaru Sprawiedliwości oderwała się od rzeczywistości penitencjarnej, która funkcjonuje w Polsce" - oceniła wówczas wiceszefowa MS Maria Ejchart, która w resorcie odpowiada za więziennictwo. Jak mówiła, Akademia Wymiaru Sprawiedliwości z uczelni, która kształciła kadry pracujące w więzieniach, stała się "kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości". Zarzuciła jej rektorowi Michałowi Sopińskiemu zaangażowanie polityczne po stronie jednej partii - Suwerennej Polski.
W 2018 r. powstała Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki, która w 2021 r. zmieniła nazwę na Szkołę Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. To uzasadniano koniecznością dostosowania nazwy uczelni do poszerzonego zakresu jej działalności. Obejmowało ono (obok kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej), także kształcenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości i innych służb wykonujących zadania z obszaru bezpieczeństwa publicznego.
We wrześniu 2023 r. Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości zmieniła nazwę na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.