Zamieszanie wokół immunitetów Wosia i Romanowskiego. "Uchwały w mocy"

Sejm - "w odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy" - informuje, że uchwały dot. uchylenia immunitetów posłów Michała Wosia i Marcina Romanowskiego "pozostają w mocy". Stwierdzają tak m.in. dwie opinie prawne - na które powołuje się niższa izba parlamentu.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
oprac. TWA

12 lipca Sejm uchylił immunitet b. wiceszefowi MS, a zarazem politykowi Suwerennej Polski - posłowi klubu PiS Marcinowi Romanowskiemu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości.

Głos w sprawie immunitetów zabrał na początku października także marszałek izby Szymon Hołownia, który stwierdził wtedy, że "immunitety posłów PiS Marcina Romanowskiego i Michał Wosia zostały skutecznie uchylone przez Sejm".

W poniedziałek 7 października na stronach Sejmu pojawił się komunikat dotyczący tej sprawy, który potwierdza słowa marszałka. "W odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy Marszałek Sejmu Szymon Hołownia informuje, że pozostają w mocy następujące uchwały Sejmu dotyczące posłów Marcina Romanowskiego i Michała Wosia" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarnek o ustawie antytytoniowej. "Od czasu do czasu zapalę"

Uchwały pozostają w mocy

O jakich aktach mowa? Komunikat dotyczy trzech uchwał:

  • z dnia 28 czerwca 2024 roku w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Wosia;
  • z dnia 12 lipca 2024 roku w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Marcina Romanowskiego;
  • z dnia 12 lipca 2024 roku w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Romanowskiego.

Sejm powołał się przy tym na opinie prawne prof. dr. hab. Andrzeja Sakowicza i dr. hab. Krzysztofa Grajewskiego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sejmimmunitetMichał Woś

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (160)