Niepokojące doniesienia z Niemiec. Blokada dla Ukrainy już działa
Jak infromuje "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", Niemcy nie większą swojej pomocy dla pogrążonej w wojnie Ukrainy ponad to, co wcześniej zaplanowano w budżecie.
17.08.2024 | aktual.: 17.08.2024 17:41
Luka w niemiecki budżecie wynosi już ponad 12 miliardów euro. Wymusza to na rządzących szukanie oszczędności, a to odbije się na niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Według doniesień gazety "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) minister finansów Christian Lindner już wyznaczył cele oszczędnościowe. Zgodnie z nimi Ukrainie nie zostanie udzielona żadna pomoc wojskowa ponad tą, która została wcześniej uwzględniona w budżecie. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius miał otrzymać pismo w tej sprawie już na początku sierpnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wydatki na pomoc dla Ukrainy już przekroczone?
W tegorocznym budżecie Niemiec uwzględniono już środki na pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości około ośmiu miliardów euro. Planowana maksymalna kwota wsparcia na przyszły rok wynosi cztery miliardy euro.
Deklaracje pomocy sugerują jednak, że limit ten prawdopodobnie już został przekroczony.
Zamrożona pomoc
"FAS" powołuje się na posła do Bundestagu z rządzącej socjaldemokracji SPD Andreasa Schwarza. Według niego "obecnie nie są składane żadne nowe zamówienia związane ze wsparciem dla Ukrainy, ponieważ nie są one już finansowane".
Polityk CDU Ingo Gädechens również potwierdził ograniczenie pomocy dla Ukrainy. - Z dnia na dzień Olaf Scholz i jego koalicja zamrażają finansowe, a tym samym wojskowe wsparcie dla Ukrainy - twierdzi chadecki ekspert ds. budżetu.
Nie oznacza to jednak drastycznego zakończenia pomocy dla Ukrainy. W przyszłości środki na ten cel nie będą pochodzić z budżetu państwa, a z zamrożonych rosyjskich aktywów. Według rozmówców agencji AFP w resorcie finansów niemiecki rząd "współpracuje z państwami G7, a w szczególności z UE, w celu szybkiego uruchomienia instrumentu finansowania dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów poprzez wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów". Dwustronna niemiecka pomoc pozostaje na najwyższym poziomie, ale zależy od skuteczności tego instrumentu.
Blokada już działa, nowych środków nie ma
Jak zauważa "FAS", nie jest jeszcze przesądzone, czy wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów w ogóle będzie możliwe.
Narzucone przez niemieckiego ministra finansów oszczędności już odbijają się na Kijowie. Według źródeł w ostatnim czasie uniemożliwiły one sfinansowanie dostawy systemu obrony powietrznej IRIS-T.
Zobacz także
Źródło: Deutsche Welle