Konflikt Rosja-Ukraina. Jest wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego
We wtorek liderzy krajów Trójkąta Weimarskiego podpisali wspólny dokument, w którym deklarują jednoznacznie wsparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz zobowiązują się do podjęcia wszelkich działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa w Europie środkowo-wschodniej.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało treść wspólnej deklaracji przywódców państw Trójkąta Weimarskiego - Francji, Niemiec i Polski. Dokument podpisano po spotkaniu Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem we wtorek 8 lutego 2022 roku, w Berlinie.
Deklaracja poświęcona jest kwestii bezpieczeństwa i współpracy na rzecz pomocy Ukrainie, zagrożonej inwazji ze strony Rosji.
"Przywódcy Trójkąta Weimarskiego podkreślili wspólne zaangażowanie w europejską i transatlantycką architekturę bezpieczeństwa. Podkreślili swoje przywiązanie do zasad zapisanych w różnych dokumentach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie" - napisano na wstępie deklaracji.
Wspólna deklaracja Trójkąta Weimarskiego. "Wzywają Rosję do złagodzenia sytuacji"
"Przywódcy wzywają Rosję do złagodzenia sytuacji na granicy z Ukrainą i podjęcia konstruktywnego dialogu na temat bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. Podkreślają, że jakakolwiek dalsza agresja militarna Rosji wobec Ukrainy będzie miała ogromne konsekwencje i poważne koszty" - czytamy w dokumencie.
Zobacz też: Jak ukrócić zapędy Rosji? "To daje Putinowi do myślenia"
"Francja, Polska i Niemcy wyrażają chęć konstruktywnego zaangażowania się w znaczące i nastawione na wyniki dyskusje dotyczące kwestii bezpieczeństwa, będących przedmiotem powszechnego niepokoju. Będą kontynuować ścisłą kooperację, wraz z partnerami z UE i sojusznikami z NATO, aby zapewnić pokój i stabilizację w obszarze euroatlantyckim" - podkreślono w przyjętym dokumencie.
Podpisani pod deklarację liderzy zgadzają się co do faktu, że państwa Sojuszu - "zgodnie z dwutorowym podejściem" NATO - powinny regularnie analizować swoje strategie obronne i - w przypadku zaostrzenia się konfliktu - być gotowym do natychmiastowego zaadaptowania się do gorszego środowiska pod kątem bezpieczeństwa. Wszystkie działania powinny opierać się w ścisłej kooperacji krajów należących do Sojuszu.
"Poważne zaniepokojenie rozbudową rosyjskich sił"
"Przywódcy wyrazili poważne zaniepokojenie rozbudową rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie i wokół niej. Powtórzyli swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy i pochwalili postawę Ukrainy, jaką jest nieustanna powściągliwość i dyplomatyczne podejście. Zachęcają do wysiłków dyplomatycznych i wspierają format normandzki w realizacji porozumień mińskich" - wskazano.
W deklaracji zapewniono, że państwa członkowskie Trójkąta Weimarskiego pozostaną zaangażowane we wszystkie działania, dążące do zapewnienia bezpieczeństwa w regionie oraz integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.
Przeczytaj także: