Trwa ładowanie...

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Padło pytanie o wybory 2020

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wejście w 4. etap odmrażania gospodarki. Po wystąpieniach szefa rządu i ministrów dziennikarze zadawali pytania. Jedno z nich dotyczyło wyborów. - Przeprowadzimy je - odpowiedział stanowczo Morawiecki.

Share
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Padło pytanie o wybory 2020
Źródło: PAP
d300etq

Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie zakazu noszenia maseczek i przedstawił zasady 4. etapu znoszenia obostrzeń, komentował sprawę wyborów prezydenckich.

Aktualnie ustawa jest w Senacie. Premier, podobnie jak marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zaapelował do Senatu, by ten zaczął pracować. Szef rządu zarzucił izbie obstrukcję. - Senat opóźnia, przedłuża, zamraża - wyliczał Morawiecki. Jak podkreślił, "Polacy chcą przeprowadzenia wyborów", a opozycja chce doprowadzić do "destabilizacji sceny politycznej".

d300etq

- Jestem przekonany, że wybory w czerwcu powinny się odbyć i się odbędą - zadeklarował premier. I dodał: - Senat może zamrażać ustawę nawet 30 dni, ale na pewno poradzimy sobie z realizacją wyborów w czerwcu. To będą konstytucyjne wybory.

Tajne sondaże PiS? Radosław Fogiel: nikt tego nie ukrywa

Morawiecki zareagował też na pomysł opozycji, która chce, by wybory odbyły się dopiero po 6 sierpnia. Wtedy kończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. - Oznaczałoby to, ze jesteśmy poza konstytucją. Prawnicy by to udowodnili - zaznaczył.

Wybory prezydenckie 2020. Spór na linii Senat-rząd

Wcześniej, w środę rano, o sytuacji związanej z wyborami mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Według niego termin 28 czerwca jest napięty, jeśli chodzi o przygotowania. Zastrzeżenia mieli mu zgłaszać np. samorządowcy czy pocztowcy.

d300etq

Na antenie TVN24 zaznaczał, że dopuszcza możliwość, że wybory 2020 odbędą się po 6 sierpnia, kiedy wygasa kadencja Andrzeja Dudy. Grodzki zapowiedział, że ustawa ws. wyborów najprawdopodobniej wyjdzie do Sejmu z licznymi poprawkami.

- Powinni nam być wdzięczni. Poprawiamy dokument daleki od doskonałości. Jest wola, aby dokończyć to na najbliższym posiedzeniu Senatu. Nie podejmujemy tutaj decyzji w sposób niedemokratyczny. Kierujemy się dobrem narodu i własnym sumieniem. To nie jest maszynka do głosowania - mówił .

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d300etq

Podziel się opinią

Share
d300etq
d300etq
Więcej tematów