Trwa ładowanie...

Konferencja prasowa Mariusza Kamińskiego: "Będzie fala uchodźców"

Będzie fala uchodźców, która trafi do naszego kraju (…), ludzi, którzy uciekają przed bombami, które eksplodują już na terenie całej Ukrainy. Wszystkim naszym ukraińskim braciom okażemy pełne wsparcie – powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej agresji Rosji na Ukrainę Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA. (PAP/Rafał Guz)Mariusz Kamiński, szef MSWiA. (PAP/Rafał Guz)
d2rb3xx
d2rb3xx

W czwartek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja prasowa związana z atakiem Rosji na Ukrainę. Przedstawiciele resortu poinformowali o planach dotyczących przyjęcia fali uchodźców, która może napłynąć do Polski w najbliższych dniach.

- Będziemy wspierać naszego ukraińskiego sąsiada i będzie mógł on liczyć na naszą solidarność - poinformował Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

W dalszej części wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował o działaniach rządu, które mają pomóc ukraińskim uchodźcom.

Newsroom WP. Program specjalny

Jak poinformował docelowo powstanie dziewięć tzw. punktów recepcyjnych, w których działać będzie informacja dla uchodźców oraz miejsca, w których wydawane będą posiłki. Osiem z nich już działa. Znajdują się one w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie oraz w Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku na Podkarpaciu.

d2rb3xx

Dziewiąty z punktów powstanie w Przemyślu na dworcu kolejowym. "On będzie w ciągu paru godzin przygotowany. Przygotowujemy się na ewentualny przyjazd pociągów z Ukrainy" - powiedział wiceminister.

Jak poinformował wiceszef MSWiA, z punktów recepcyjnych uchodźcy będą transportowani, z pomocą straży pożarnej do wyznaczonych miejsc, gdzie zorganizowano dla nich noclegi.

- Wszyscy wojewodowie w Polsce zgłosili gotowość do przyjęcia uchodźców - wyjaśnił Szefernaker.

d2rb3xx

Ulotki dla uchodźców

- Każdy z przekraczających naszą granicę uchodźców otrzyma ulotkę. Będzie to ulotka wydawana bezpośrednio na przejściu granicznym - powiedział podczas czwartkowej konferencji wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Broszura ma się składać się z czterech stron. "Każda jest przygotowaną podstawową informacją dla uchodźców w czterech językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim" - wyjaśnił.

d2rb3xx

"Najważniejszą informacją, która wita przekraczającego granicę, jest to, że jeśli jest osobą uciekającą przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, to zostanie wpuszczony do Polski. Taka osoba może się udać do punktu recepcyjnego, w którym otrzyma podstawową pomoc" - poinformował Poboży. "Na ulotce wymienione są wszystkie punkty recepcyjne, jak również jest informacja o specjalnej infolinii Urzędu ds. Cudzoziemców, która obsługiwać będzie wszystkie telefony, wszystkie zgłoszenia od osób potrzebujących pomocy" - dodał.

Wiceszef MSWiA poinformował, że działa specjalna strona internetowa www.ua.gov.pl. Umieszczono na niej informacje dotyczące różnych grup osób przekraczających granicę na podstawie odrębnych przepisów. Strona ma być aktualizowana na bieżąco. Można na nią wejść również za pomocą kodu QR, który znajduje się na ulotce.

d2rb3xx

Przejście graniczne działa bez zakłóceń

- Na odcinku granicy polsko-ukraińskiej sytuacja jest stabilna zarówno na przejściach granicznych, jaki i na tzw. zielonej granicy. Przejścia pracują normalnie, przygotowane są na zwiększony ruch - zapewnił szef straży granicznej gen. Tomasz Praga.

Komendant główny straży powiedział, że przejścia są gotowe na ruch osób ewakuowanych z Ukrainy, jak i ruch samochodów ciężarowych.

d2rb3xx

"Chciałbym jednoznacznie powiedzieć, że te wszystkie osoby, które będą deklarowały i będą potrzebowały pomocy, to straż graniczna tej pomocy oczywiście udzieli" - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rb3xx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2rb3xx
Więcej tematów