Trwa ładowanie...
d3mkzsj

Konferencja biskupów w Warszawie

Apel w sprawie pokoju, List Episkopatu w związku z uznaniem świętego Andrzeja Boboli za patrona Polski i oświadczenie Konferencji Episkopatu w sprawie praw religijnych katolików we wschodniej Syberii - to niektóre owoce trzeciego dnia konferencji biskupów w Warszawie. Hierarchowie Kościoła dyskutowali także w środę nad współczesną formacją kapłanów i zapoznali się ze stanem przygotowań do pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

d3mkzsj
d3mkzsj

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Kazimierz Nycz poinformował, że Stolica Apostolska potwierdziła pobyt Ojca Świętego w Polsce od 16 do 19 sierpnia. Hasłem tegorocznej pielgrzymki będą słowa św. Pawła: "Bóg bogaty w miłosierdzie".

Wierni będą mogli spotkać się z Janem Pawłem II w trzech miejscach: w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na krakowskich Błoniach. Jak podkreślają organizatorzy, w spotkaniach z Ojcem Świętym zarówno w Sanktuarium w Łagiewnikach jak i Kalwarii Zebrzydowskiej nie będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni, ale wszyscy - zaproszeni są na krakowskie Błonia, które są w stanie pomieścić około 2 milionów osób. Tam też, Jan Paweł II wygłosi Orędzie Miłosierdzia Bożego do świata i Kościoła.

Metropolita gdański, arcybiskup Tadeusz Gocłowski przedstawił apel biskupów w sprawie pokoju. Podkreślił, że - zwłaszcza jako Europejczycy, pamiętający o konsekwencjach konfliktów i totalitaryzmów XX wieku, powinniśmy aktywnie prowadzić i wspierać działania zmierzające do pokoju. Abp Gocłowski przypomniał, że konflikt izraelsko-palestyński toczy się w miejscu, gdzie pierwszym słowem wypowiedzianym przez Zmartwychwstałego Chrystusa, było słowo "Pokój".

Na zebraniu biskupów omawiano także sprawę formacji kapłanów. Biskupi opracowali również oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie praw religijnych katolików we wschodniej Syberii, w którym wyrażają ubolewanie z powodu utrudnienia powrotu biskupa Jerzego Mazura do swoich wiernych. Jednocześnie wezwano wiernych, zarówno katolików jak i prawosławnych, do modlitwy w intencji rychłego rozwiązania obecnego problemu.

Obrady Konferencji Episkopatu zakończą się w środę wieczorem. W czwartek biskupi wezmą udział w uroczystościach na Polach Wilanowskich w Warszawie, wmurowania kamienia węgielnego pod Świątynię Opatrzności Bożej.(miz)

d3mkzsj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mkzsj
Więcej tematów