PolskaKoncert na otwarcie nowego gmachu łódzkiej Filharmonii

Koncert na otwarcie nowego gmachu łódzkiej Filharmonii

Uroczysty koncert muzyki polskiej pt. "Magiczny powrót" zainaugurował działalność nowego gmachu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Po 17 latach łódzka filharmonia wróciła pod swój stary adres na ulicę Narutowicza, ale do nowoczesnego gmachu.

Wśród gości koncertu znaleźli się m.in. premier Marek Belka, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz przebywający od tygodnia w Łodzi amerykański reżyser David Lynch. Nowy gmach poświęcił metropolita łódzki arcybiskup Władysław Ziółek.

W koncercie wystąpili wybitni soliści: pianista Krzysztof Jabłoński, skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz tenor Wiesław Ochman. Towarzyszyła im orkiestra symfoniczna i chór mieszany Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

W programie znalazły się m.in. uwertura koncertowa "Bajka" Stanisława Moniuszki, II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego oraz Fantazja polska op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego.

Łódzka Filharmonia opuściła swoją dawną siedzibę przy ul. Narutowicza w 1987 roku, bowiem gmach nie spełniał norm bezpieczeństwa. Od tego czasu filharmonicy koncertowali w gmachu starego kina przy ul. Piotrkowskiej oraz w kościele św. Mateusza. W piątek oficjalnie po 17 latach filharmonia wróciła pod stary adres, ale do nowoczesnego budynku, który zaprojektował krakowski architekt Romuald Loegler. Jego budowa trwała ponad trzy lata i kosztowała 69 mln zł.

Nowy gmach Filharmonii Łódzkiej to konstrukcja z kilku rodzajów szkła i betonu, z granitowym wnętrzem, 300 m kw. estrady i dwiema salami koncertowymi: główną - z 658 miejscami w 22 rzędach i 7 lożach oraz kameralną ze zmienną liczbą miejsc, ok. 120. Na ośmiu poziomach budynku znajdują się pomieszczenia dla administracji, orkiestry i chóru, foyer, kawiarnia, salonik dla VIP-ów, sale prób dla muzyków i miejsce, gdzie artyści mogą poczekać zanim wyjdą na estradę. Jest też sześć pokoi hotelowych i apartamenty dla zapraszanych gości.

"Magiczny powrót" to wspólna nazwa cyklu koncertów inaugurujących działalność nowego gmachu filharmonii. Obok piątkowego koncertu z muzyką polską, który powtórzony zostanie w sobotę, 14 grudnia odbędzie się koncert Rubinstein Quartet, inaugurujący nową salę kameralną.

Natomiast na 17 grudnia zaplanowano koncert, w którym pojawią się soliści związani z Łodzią: znakomity wiolonczelista Andrzej Bauer oraz śpiewacy Urszula Kryger (mezzosopran) i Włodzimierz Zalewski (bas). Wezmą oni udział w premierowym wykonaniu utworu "Myśląc Ojczyzna", skomponowanym specjalnie na tę okazję przez łodzianina Bronisława K. Przybylskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)