Trwa ładowanie...
d13hxs7

Komorowski: Polska może być europejska albo moskiewska, trzeciej drogi nie ma

- Polska może być europejska albo moskiewska, trzeciej drogi nie ma, te słowa Krzysztofa Skubiszewskiego dedykuję pseudopatriotom, którzy wyrażają tak wielkie zatrwożenie o stan naszej suwerenności z tytułu członkostwa w UE - mówił w sobotę b. prezydent Bronisław Komorowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Agencja Gazeta)
d13hxs7

Zaniepokojenie podejściem obecnie rządzących do integracji europejskiej wyrażał też b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Byli prezydenci wzięli udział w sobotę w konferencji pt. "Polska w Unii Europejskiej - 60 lat Traktatów Rzymskich", organizowanej m.in. przez ich fundacje. W sobotę przypada 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, które w 1957 r. dały początek zjednoczonej Europie.

- Polska - mówił w 1992 roku (ówczesny szef MSZ) Skubiszewski, może być albo europejska, albo moskiewska, trzeciej drogi nie ma. W moim przekonaniu, ta myśl ministra Skubiszewskiego jest aktualna w znacznej mierze i dzisiaj - podkreślił Komorowski.

d13hxs7

- I chciałbym ją, dzisiaj, w rocznicę (podpisania) Traktatów Rzymskich, ale także przy okazji wspominania polskiej drogi do UE zadedykować w sposób szczególny wszystkim pseudopatriotom polskim, którzy wyrażają tak wielkie zatrwożenie o stan naszej suwerenności z tytułu członkostwa w UE - dodał były prezydent.

Jak mówił, sprawdzony od czasów Traktatów Rzymskich model rozwoju jest kwestionowany. - Wydaje się, że narasta coraz mocniejsze oczekiwanie, aby model ten obowiązujący, poddać bardzo głębokim zmianom i to w zasadzie tak, aby wszystko było po nowemu - powiedział b. prezydent. Przestrzegał, że taka całkowicie nowa wizja Unii może okazać się niebezpieczna.

W podobnym tonie wypowiadał się Aleksander Kwaśniewski. - Nie zgadzam się głęboko z tymi, którzy mówią, że trzeba dzisiaj cofnąć się, że dzisiaj integracja europejska powinna wrócić do korzeni (...) Nie da się przywrócić stanu świata sprzed 60 lat, dziś ten świat wygląda inaczej - wskazywał.

Obaj byli prezydenci podkreślali konieczność dalszej i głębszej integracji europejskiej. Kwaśniewski przekonywał, że tylko zjednoczona Europa może skutecznie radzić sobie z obecnymi wyzwaniami: globalizacją, kształtującą się obecnie nową strukturą geopolityczną z nowymi centrami gospodarczymi, takimi jak Rosja, Chiny czy Brazylia, czy zmianami demograficznymi na świecie.

Komorowski mówił o konieczności powrotu do debaty na temat przyjęcia w Polsce euro.

d13hxs7

Podziel się opinią

Share
d13hxs7
d13hxs7
Więcej tematów