Trwa ładowanie...
d3m6shk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komitet Praw Człowieka ONZ upomina Rosję

Raport Komitetu Praw Człowieka ONZ wzywa Rosję do anulowania przepisów prawnych ograniczających wolność wypowiedzi i skierowanych przeciwko homoseksualistom oraz do pilnych działań na rzecz prewencji tortur i przestępstw o podłożu rasistowskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komitet Praw Człowieka ONZ upomina Rosję
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3m6shk

12-stronicowy dokument żąda także od Moskwy, by wyegzekwowała przestrzeganie podpisanych przez nią konwencji ONZ także od rebeliantów we wschodniej Ukrainie oraz od władz Czeczenii i Krymu.

Raport oparty jest w znacznym stopniu o doniesienia na temat łamania praw człowieka i aktów przemocy, w tym dokonywanych przez "ugrupowania ultranacjonalistyczne, rasistowskie i neonazistowskie" oraz torturowania osób zatrzymanych przez policję. Przy opracowywaniu tego materiału uwzględniono także wyjaśnienia, złożone przez stronę rosyjską.

W trakcie rozmów w genewskiej siedzibie Komitetu pod koniec ubiegłego miesiąca przedstawiciele Rosji zakwestionowali prawdziwość wielu doniesień przytaczanych przez członków tego 18-osobowego gremium, w którym reprezentowani są niezwiązani z instytucjami rządowymi prawnicy i naukowcy z państw wysoko rozwiniętych i rozwijających się.

d3m6shk

Według raportu "wydaje się", że podpisane przez prezydenta Rosji Władimira Putina ustawy - w tym te, które nakładają restrykcje na korzystanie z internetu i ograniczają więzi rosyjskich organizacji pozarządowych z partnerami zagranicznymi - naruszają konwencje ONZ.

Komitet wyraził także swe zaniepokojenie informacjami o przejawach mowy nienawiści i aktach przemocy wobec gejów, wzywając Moskwę, by "jasno i wyraźnie stwierdziła, iż nie będzie tolerować jakiejkolwiek formy społecznego stygmatyzowania homoseksualistów".

Raport Komitetu wskazał ponadto na "niedostateczną reprezentację kobiet na stanowiskach decyzyjnych" w życiu politycznym i wezwał Rosję do zwalczania "patriarchalnego podejścia" do roli kobiet i mężczyzn w rodzinie i społeczeństwie jako całości.

d3m6shk

Podziel się opinią

Share

d3m6shk

d3m6shk
Więcej tematów