Komisja sejmowa wypowiedziała się ws. przepisu, który wstrzymuje roszczenia. Uważa, że jest "niekonstytucyjny"
Sejmowa Komisja Ustawodawcza chce uznania niekonstytucyjności przepisu dot. immunitetu obcych państw. Jeśli tak się stanie, Polacy będą mogli dochodzić indywidualnych roszczeń odszkodowawczych za II wojnę światową.
- To jest jeden z pierwszych kroków, jakie dzisiaj polskie państwo podejmuje w celu dochodzenia roszczeń dla obywateli polskich. Ten temat był przez lata zaniechany - stwierdził podczas posiedzenia komisji poseł Arkadiusz Mularczyk.
Komisja Ustawodawcza opowiedziała się za propozycją decyzji Sejmu jednogłośnie. Sprawa dotyczy stanowiska ws. przepisu dotyczącego immunitetu obcych państw. Chodzi o zbadanie zgodności z konstytucją zapisów kodeksu postępowania cywilnego, które uniemożliwiają składanie pozwów przeciwko obcym państwom odpowiedzialnym m.in. za zbrodnie wojenne.
Poseł Mularczyk, który razem z grupą posłów PiS złożył wniosek do TK, tłumaczył, że "dotychczasowa interpretacja w orzecznictwie dwóch zaskarżonych przepisów postępowania cywilnego - 1103.7 pkt 2 kpc i 1113 kpc - prowadziła do tego, że postępowania przeciwko Niemcom, które dotyczyły odszkodowania za takie zbrodnie, były przez polskie sądy umarzane z uwagi na immunitet jurysdykcyjny państwa obcego".
Wyjaśnił wtedy, że we Włoszech, w Grecji, czy USA, sądy dopuszczały możliwość pozywania państwa niemieckiego za zbrodnie popełnione w okresie II wojny światowej. A skala problemu w Polsce jest "ogromna". Mularczyk szacował, że do polskich sądów mogłoby wpłynąc nawet kilkaset tys. pozwów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl