Komisja: odrzucić "prezydencką" poprawkę ws. ochrony życia
Sejmowa komisja nadzwyczajna negatywnie zaopiniowała poprawkę PiS dotyczącą ochrony życia w konstytucji. PiS proponuje w niej, by życie od chwili poczęcia podlegało ochronie prawnej przewidzianej w konstytucji. Poprawka ma też na celu uniemożliwienie liberalizacji ustawy antyaborcyjnej i zapewnienie szczególnej opieki kobietom w ciąży. O wycofanie propozycji prezydenta zaapelował do PiS prezes LPR Roman Giertych.
Wcześniej poprawkę skrytykowali eksperci komisji. Ich zdaniem jej przyjęcie może doprowadzić do osłabienia ochrony życia poczętego. Głosowanie w Sejmie w sprawie zmian w konstytucji zaplanowane jest na piątek. Do zmiany konstytucji - przy stuprocentowej frekwencji -wymagana jest większość 307 głosów.
Posłowie będą też głosować nad wnioskiem LPR o tym, by życie ludzkie było chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Poseł Ligi Andrzej Mańka jest zdania, że najlepiej byłoby, żeby klub PiS swój wniosek wycofał i poparł projekt LPR.
Poprawki zainicjowane przez prezydenta i zgłoszone przez PiS podczas drugiego czytania projektu zmian w konstytucji zakładają zapisanie w ustawie zasadniczej, że życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej. Mówią też, że ustawy, umowy międzynarodowe i inne przepisy prawa nie mogą ustanowić ochrony życia poczętego mniejszej niż obecnie. PiS chce też zapisać w konstytucji, że władze publiczne podejmują działania mające na celu ochronę życia również poprzez pomoc kobiecie ciężarnej.
Szef klubu PiS Marek Kuchciński powiedział, że nie będzie dyscypliny w głosowaniu nad zmianą konstytucji. Jak zaznaczył, w tej sprawie "dyscypliny stosować nie wypada". Zapowiedział, że odpowiednie wskazania będą posłom przekazane i będzie obowiązywała "dyscyplina obecności". Wskazania dotyczyć będą poparcia poprawek PiS zainicjowanych przez prezydenta- dodał.
Przyznał, że na środowym posiedzeniu klubu PiS była dyskusja na temat ewentualnego wycofania poprawek prezydenta, jednak ostatecznie nie zostaną one wycofane.
LPR zapowiedziała w czwartek, że nie poprze prezydenckiej propozycji. Giertych zaapelował do PiS o wycofanie tych poprawek. Według polityka, oznaczają one "obniżenie ochrony życia w Polsce". Giertych przekonywał do propozycji Ligi dotyczącej zmiany w konstytucji, która zagwarantuje "ochronę życia od poczęcia do momentu naturalnej śmierci".
Giertych oświadczył, że jeśli PiS nie wycofa poprawek, Liga wzywa posłów do głosowania przeciw nim. Jak dodał, w piątek każdy z posłów będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem.
Jeszcze w środę wieczorem premier Jarosław Kaczyński pytany, czy klub PiS wycofa poprawki kategorycznie zaprzeczył. Dlaczego miałby wycofać? Czytałem opinie ekspertów i one wychodzą z jednego założenia, że należy zmienić ustawę w kierunku jej zaostrzenia - stwierdził szef rządu.
Otóż ta poprawka (propozycja prezydencka) nie wychodzi z takiego założenia i na tym polega spór. Ci panowie dążą do tego, by w Polsce wybuchła wojna aborcyjna, którą się zresztą przegra, my do tego nie dążymy - powiedział premier.
Jeszcze w czwartek rano marszałek Sejmu Marek Jurek zapowiedział dalsze konsultacje z prawnikami na temat propozycji zmian w konstytucji. Jak powiedział Jurek w radiowych "Sygnałach Dnia", eksperci wskazują, że zapisy - niezależnie od intencji - mogą mieć dokładnie odwrotny skutek od zamierzonego. Według Jurka, zastrzeżenia dotyczą głównie propozycji zmian w konstytucji, zgłoszonych przez klub PiS.
Według właściwie wszystkich prawników, recenzujących te propozycje, grozi doprowadzenie do rozróżnienia prawnego w konstytucji życia człowieka od życia poczętego - mówił Jurek. To - jego zdaniem - oznacza "powrót do tezy, że życie człowieka przed urodzeniem jest fazą przygotowawczą, która nie jest jeszcze życiem ludzkim". Zaznaczył, że to tylko jedna z interpretacji, ale jego zdaniem - to bardzo poważne zastrzeżenie, mogące powodować niebezpieczne skutki.
W ocenie wiceszefa PO Bronisława Komorowskiego, absolutna większość posłów Platformy jest przeciwna zmianie konstytucji, tak aby umieścić w niej zapisy o ochronie życia od momentu poczęcia. Jak podkreślił, ostateczną decyzję jak głosować w piątek nad projektem zmiany konstytucji, Platforma pozostawi posłom, nie zarządzi dyscypliny klubowej.
Jak podkreślił, wszystkie propozycje zmian w konstytucji, także prezydencka, dotyczące zapisu w sprawie ochrony życia, zabezpieczają ten kompromis "tylko z jednego kierunku zagrożenia - od strony zwolenników aborcji na życzenie".
Platforma - mówił - jest zdania, że kompromis ten należy zabezpieczyć również przed zagrożeniem, jakie stanowią "prawicowi fundamentaliści, którzy chcieliby zlikwidować zapisy ustawy antyaborcyjnej dopuszczającej przerywanie ciąży w warunkach ciąży z gwałtu, kazirodztwa, zagrożenia życia lub zdrowia matki lub dziecka". W ocenie Komorowskiego, prezydent "udaje, że nie widzi tego zagrożenia".
Podobnie Jan Rokita oświadczył, że jest zwolennikiem niedokonywania zmian, które w jakikolwiek sposób mogłyby zdestabilizować obecną ustawę antyaborcyjną. W ocenie Rokity, jedyna zmiana jaka "ewentualnie warta jest wsparcia" to wyraźne zapisanie w art.30 Konstytucji, że "płód ludzki nie jest rzeczą, przedmiotem, ale że posiada godność ludzką".
Komorowski ocenił, że brak jednomyślności w klubie PiS wokół sprawy zmiany konstytucji świadczy o tym, że "jest tam część zdroworozsądkowych ludzi, którzy wiedzą, że są wmontowywani w sytuację wojny aborcyjnej, wojny ideologicznej przez LPR, przez środowisko Radia Maryja i przez niektórych prominentnych polityków PiS".
Komisja nadzwyczajna podczas II czytania projektu zmian rekomendowała posłom przyjęcie poprawki autorstwa Dariusza Kłeczka (PiS) do artykułu 30. konstytucji, według której człowiek posiada niezbywalną godność "od chwili poczęcia".
Andrzej Mańka (LPR) zgłosił do sprawozdania komisji dwa wnioski mniejszości. Jeden zakłada wpisanie do konstytucji prawnej ochrony życia "od chwili poczęcia do naturalnej śmierci", drugi - wprowadzenie zmian zarówno w art. 30., jak i 38. ustawy zasadniczej.