Komisja Europejska pozwie Polskę w sprawie sądów? Wniosek jest prawie gotowy
Komisja Europejska uważa, że część przepisów w ustawie o ustroju sądów powszechnych jest niezgodna z unijnym prawem. Chodzi o różny wiek emerytalny sędziów.
Jak ustaliło RMF FM, pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy ustawy o sądach powszechnych. Jest to ustawa reformująca sądownictwo, której w lipcu prezydent Andrzej Duda nie zawetował.
Według Komisji Europejskiej polskie władze nie uwzględniły zastrzeżeń dotyczących dyskryminacji sędziów ze względu na płeć. Chodzi o różny wiek emerytalny dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat). Zdaniem Brukseli przepisy o sądach powszechnych są sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu UE oraz dyrektywą ws. równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
Komisja o swoich zastrzeżenia powiadomiła w lipcu podkreślają, że Polska może refomować wymiar sprawiedliwości, ale musi to robić w zgodzie z polską konstytucją i Traktatami UE.
Zobacz też: Komisja jest gotowa uruchomić art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej – zapowiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
Polsce w razie przegranej w Trybunale Sprawiedliwości UE grożą kary finansowe.
Jak informuje RMF FM, Komisja Europejska obawia się też upolitycznienia nominacji prezesów sądów. Natomiast Polska uważa argumenty Komisji za bezpodstawne. Zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych prezesów sądów mianuje minister sprawiedliwości.
W październiku zakończono wymianę dokumentów ws. ustawy o sądach powszechnych pomiędzy rządem a KE. Teraz Komisja może skierować sprawę w Trybunału Sprawiedliwości UE. Decyzja ma być ogłoszona w przyszłym tygodniu.