Trwa ładowanie...
d37gvuh

Komisja Europejska kontra myśliwi

Komisja Europejska zamierza zaskarżyć Portugalię do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za nieprzestrzeganie unijnej dyrektywy, dotyczącej ochrony dzikich ptaków - poinformował w poniedziałek w Brukseli rzecznik Komisji.

Share
d37gvuh

Jak zapowiedział, do rządów czterech innych krajów UE: Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Holandii ma zostać skierowanie drugie już ostrzeżenie dotyczące lekceważenia unijnego prawodawstwa. Kraje te godzą się na nieprzepisowe polowania na dzikie ptaki i wybieranie jaj z gniazd. Dyrektywa Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1979 roku ustala terminy polowań na dzikie ptactwo i rodzaj broni, z jakiej mogą być oddawane strzały.

W Portugalii - mimo dwóch ostrzeżeń Komisji - nadal poluje się na 14 gatunków dzikich ptaków w ich okresach lęgowych. Podobnie jest w Finlandii i w Niemczech. Z kolei w Walencji - na południu Hiszpanii - smaruje się drzewa lepem wapiennym. Ptaki siadając na gałęzi, przyklejają się i można je łatwo złapać.

W Holandii - podkreślono w oświadczeniu Komisji - popularne jest wybieranie jaj z gniazd czajki pospolitej. Corocznie robi to blisko 8 tys. osób.

Wszystkie cztery państwa UE, które otrzymały ostrzeżenie, mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów Komisji. Jeżeli nie udzielą odpowiedzi, Komisja może wnieść pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.(kar)

d37gvuh

Podziel się opinią

Share
d37gvuh
d37gvuh
Więcej tematów