Prokurator krajowy i komendant KGP jadą na granicę. Jest komunikat
W sobotę na polsko-białoruską granicę udaje się Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń i prokurator krajowy Dariusz Korneluk - przekazała w sobotę rzeczniczka Komendy Głównej Policji Katarzyna Nowak.
Rzeczniczka przekazała, że Komendant Główny Policji spotka się w sobotę z policjantami, którzy od 4 czerwca br. pełnią służbę w pasie bezpośrednio przy polskiej granicy z Białorusią. Nie podano, jaki jest bezpośredni cel wizyty.
Nowak podkreśliła, że policjanci mierzą się z atakami i agresją migrantów. - Policjanci każdego dnia skutecznie udaremniają próby siłowego nielegalnego przekroczenia granicy przez liczne grupy migrantów. Każdego dnia dochodzi do poważnych incydentów, w trakcie których funkcjonariusze zmuszeni są używać środków przymusu bezpośredniego w postaci ręcznych miotaczy gazu i pieprzu - wskazała. Dodała, że uszkodzone zostały policyjne radiowozy przez rzucane w nie kamienie i gałęzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kontrowersyjny wpis posłanki PiS. Sasin: ma do tego prawo
Dodatkowe siły na granicy
Od wtorku 4 czerwca, granicę polsko-białoruską zasiliło dodatkowo ponad 250 policjantów. Wśród nich znaleźli się funkcjonariusze głównie z oddziałów prewencji, ale także policjanci z tzw. drogówki, przewodnicy z psami oraz członkowie oddziałów kontrterrorystycznych. W sumie na granicy służy obecnie około 370 funkcjonariuszy.
Zwiększenie liczby policjantów na granicy jest odpowiedzią na rosnącą liczbę ataków ze strony migrantów na funkcjonariuszy i żołnierzy pełniących służbę w pasie granicznym. Dodatkowo, zwiększona obecność policji ma na celu umożliwienie przeprowadzenia szkoleń przez oddziały prewencji.
Rząd reaguje
W najbliższy poniedziałek, 10 czerwca, w Białymstoku rząd ma zająć się m.in. projektem uchwały przedłożonym przez MSWiA dotyczącym sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Tego samego dnia w Białymstoku odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołane przez prezydenta. Podczas posiedzenia Rady planowane jest omówienie kwestii związanych z inicjatywą ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą działań organów władzy na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, a także sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.
W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o tragicznym zdarzeniu, które miało miejsce pod koniec maja. Jeden z żołnierzy został śmiertelnie ugodzony nożem przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią.
W reakcji na atak na żołnierza, premier Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma regulować tę kwestię. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale ze względu na konsultacje m.in. z samorządami - ten termin został przesunięty.