Kolejny głos ws. Pomnika Katyńskiego. To polscy żydzi
"Wśród ofiar sowieckiego ludobójstwa z wiosny 1940 r. byli także Żydzi" - przypominają przedstawiciele polskich gmin żydowskich. Oni również nie zgadzają się z planami likwidacji Pomnika Katyńskiego w amerykańskim Jersey City.
04.05.2018 17:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W sprawie pomnika głos zabrali naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
"Z prawdziwą przykrością i niedowierzaniem dowiadujemy się o planach likwidacji (...) upamiętniającego ofiary mordu jakiego dopuścili się sowieccy oprawcy w czasie II wojny światowej, na prawie 22 tysiącach żołnierzach polskiej armii, którzy jako pierwsi stanęli do walki z niemieckim nazizmem. Pamięć o tym ludobójstwie jest moralnym obowiązkiem każdego człowieka" - czytamy w oświadczeniu.
Polscy żydzi zwrócili uwagę, że wśród pomordowanych byli wyznawcy wszystkich religii. "Zabitych strzałem w tył głowy zostało także co najmniej kilkuset żydowskich żołnierzy i rabinów. Tylu udało się zidentyfikować, ale liczba ta prawdopodobnie jest o wiele wyższa. Razem walczyli ze wspólnym wrogiem i razem spoczęli w katyńskiej mogile. Połączył ich wspólny los i łączyć powinna wspólna pamięć" - napisali. Ten fragment odezwy dobrze obrazuje zdjęcie zamieszczone na Facebooku przez byłego dyplomatę, obecnie publicystę, Witolda Jurasza.
W piątek głos w obronie Pomnika Katyńskiego zabrał prezydent Andrzej Duda. O sprawie pisaliśmy jako jedni z pierwszych w Polsce. M.in. po naszej publikacji sprawa została nagłośniona, stanowisko zabrał też polski ambasador Piotr Wiliczek.
Źródło: RMF FM
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl