Trwa ładowanie...

Jest stanowisko prezydenta. Duda o Pomniku Katyńskim w Jersey City

Andrzej Duda nie wyobraża sobie, aby Pomnik Katyński nie został uszanowany w kraju, w którym z takim szacunkiem odnosi się do bohaterów, a szczególnie do osób poległych za swą ojczyznę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Burmistrz miasta chce przenieść pomnik upamiętniający zbrodnię popełnioną przez Sowietów na Polakach.
Share
Prezydent Andrzej Duda nie wyobraża sobie, by Pomnik Katyński nie został uszanowany
Prezydent Andrzej Duda nie wyobraża sobie, by Pomnik Katyński nie został uszanowanyŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
dnkdok8

Szczerski, w cytowanej przez inne portale rozmowie z PAP, przekonuje, że Kancelaria Prezydenta jest w stałym kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Stanach Zjednoczonych. "W opinii prezydenta pomnik katyński jest ważnym świadectwem hołdu i pamięci o ofiarach ludobójstwa" - zaznaczył prezydencki minister.

"Szacunek dla bohaterów jest wartością, która łączy Polskę i Stany Zjednoczone" - podkreślił Szczerski. W imieniu prezydenta wyraził również nadzieję na otwarty dialog z władzami Jersey City w tej sprawie. Może to być o tyle trudne, że burmistrz miasta obraził w piątek marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego.

O sprawie pomnika pisaliśmy jako jedni z pierwszych w Polsce. M.in. po naszej publikacji sprawa została nagłośniona, stanowisko zabrał też polski ambasador Piotr Wiliczek.

dnkdok8

Pomnik w 2016 roku odwiedziła para prezydencka, a jego twórca - Andrzej Pityński został 11 listopada 2017 roku odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

Źródło: Onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnkdok8

Podziel się opinią

Share
dnkdok8
dnkdok8
Więcej tematów