Trwa ładowanie...
dwp2mzz

Zwrot ws. pomnika katyńskiego w New Jersey. Może stanąć w innym mieście

Burmistrz miasta Bayonne w New Jersey zadeklarował, że z chęcią przyjmie pomnik katyński usuwany z Jersey City. Pomnik mógłby stanąć w parku Rutkowskiego.
Share
Pomnik katyński w Jersey City
Pomnik katyński w Jersey CityŹródło: Getty Images, Fot: Michael Loccisano
dwp2mzz

O intencjach burmistrza Jimmiego Daviesa poinformował portal nj.com.

- Jako burmistrz z dumą przyjąłbym go w jednym z naszych wielu wspaniałych parków, być może w Parku Rutkowskiego, nazwanego na cześć jednego z najbardziej prominentnych polsko-amerykańskich przywódców Bayonne - stwierdził Davies.

Bayonne to niewielkie miasto na przedmieściach Nowego Jorku, bezpośrednio sąsiadujące z Jersey City, obecnym miejscem przebywania pomnika katyńskiego. Został tam postawiony z inicjatywy lokalnej Polonii w 1991 roku na skwerze Exchange Place tuż nad rzeką Hudson z widokiem na panoramę Manhattanu.

dwp2mzz

W tym tygodniu burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował o zamiarach przeniesienia pomnika w związku z planami przebudowy placu. Fulop napisał jednak na Twitterze, że chce zatrzymać pomnik w swoim mieście.

"Hej Jimmy. Moje uczucia na temat twojego stanowiska najlepiej podsumował Tupac 'I ain't mad at Cha' ['Nie jestem na ciebie zły']. Rozumiem, wybory są we wtorek, a nic nie działa tak, jak dogadzanie wyborcom last minute. W każdym razie: statua zostaje w Jersey Cityzostaje w Jersey City + jak mówiłem, zostanie zwrócona publice po renowacjach" - powiedział polityk.

Decyzję o przeniesieniu pomnika podjęto bez konsultacji z przedstawicielami Polonii. Szef firmy mającej dokonać remontu nabrzeża, Mike DeMarco, stwierdził, że jest on zbyt "makabryczny", by być w tak prominentnym miejscu miasta.

Na te słowa gniewnie zareagował autor pomnika, mieszkający w New Jersey rzeźbiarz Andrzej Pityński.

dwp2mzz

- Jestem wkurzony - powiedział portalowi nj.com. - Po 30 latach jakiś biznesmen z wielkimi pieniędzmi przychodzi i próbuje dyktować. Co to za k... gość? Do diabła z nim - dodał.

Park Rutkowskiego w Bayonne znajduje się niecałe 10 kilometrów na południe od obecnej lokalizacji. Leży nad zatoką Newark, a widok z niego - zamiast na Manhattan, rozciąga się na miasto Newark, największe przemysłowe centrum stanu New Jersey. Park nazwany jest na cześć byłego burmistrza Bayonne, Richarda Rutkowskiego.

Zobacz także: Michał Kamiński nie ma wątpliwości. "Czego Morawiecki się nie dotknie to zaczyna się sypać"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwp2mzz

Podziel się opinią

Share
dwp2mzz
dwp2mzz
Więcej tematów