PolskaKolejny atak zimowej bestii? "Nie odkładajcie zimowych kurtek"

Kolejny atak zimowej bestii? "Nie odkładajcie zimowych kurtek"

Zima może zaatakować w drugiej połowie marca - alarmuje Marek Kuczera, naukowiec z Uniwersytetu Karola w Pradze. Według jego długoterminowej prognozy pogody może dojść wówczas do kolejnego szczytu zimowej pogody, a temperatury w Polsce mogą spaść do -12 stopni C.

Pogoda. Możliwy atak zimy w drugiej połowie marca. Grafika przedstawia przewidywane na 22 marca anomalie temperatur poniżej średniej wieloletniej
Pogoda. Możliwy atak zimy w drugiej połowie marca. Grafika przedstawia przewidywane na 22 marca anomalie temperatur poniżej średniej wieloletniej
Źródło zdjęć: © WXCharts | WP
Tomasz Molga

- Mieszkańcy Polski, Słowacji i Austrii nie powinni odkładać zimowych ubrań do szaf. W drugiej połowie marca możliwy jest atak zimy ze śniegiem i mrozem - zapowiada Marek Kuczera, fizyk atmosfery z Pragi i autor bloga o ekstremalnych wydarzeniach w pogodzie.

Powołuje się na długoterminowe prognozy modelu Global Forecast System, w których pojawia się zimowa niespodzianka. Chociaż w najbliższych 10 dniach czeka nas silne wiosenne ocieplenie, to około 17 marca prawdopodobny jest spektakularny powrót zimy.

Pogoda. Atak zimy w drugiej połowie marca

- W bardzo późnym terminie jak na wiosnę, czyli około 17 marca możliwy będzie spadek temperatur do -12 st. Celsjusza w Polsce i na Słowacji. W Austrii temperatury mogą spaść do -15 stopni C - prognozuje Kuczera. Jego zdaniem ochłodzenie może potrwać kilka dni.

Przypomnijmy, że Kuczera trafnie przewidział nadejście "bestii ze Wschodu" w styczniu tego roku. Kolejna jego prognoza w sprawie rekordowego ochłodzenia w lutym jednak się nie sprawdziła. To nie w Polsce, ale wielu innych europejskich krajach padły wieloletnie rekordy zimna oraz spadło zaskakująco dużo śniegu.

Pogoda. Jaka będzie wiosna?

Według Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wiosna 2021 (marzec, kwiecień i maj) ma charakteryzować się dodatnimi anomaliami temperatur w stosunku do średniej wieloletniej. Nie oznacza to jednak, że nie będzie zimnych frontów i spływów mas zimniejszego powietrza z północy.

Prognoza ta nie przewiduje anomalii w postaci suszy. Podczas wiosny opady w Polsce mają być w normie.

- Zaniepokojenie budzi jednak prawdopodobne występowanie mrozów w Europie Środkowej, zwłaszcza w okresie od połowy kwietnia do późnej wiosny, kiedy roślinność jest już w pełnym rozwoju - komentują autorzy z serwisu Severe Weather Europe. To główny wniosek z ich obszernego raportu na temat aktualnych sezonowych prognoz z głównych ośrodków meteorologicznych na świecie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodawiosnapogoda długoterminowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (300)