Trwa ładowanie...
d1l1x3j

Kolejna transza odszkodowań dla robotników III Rzeszy

Rozpoczęła się wypłata szóstej transzy odszkodowań dla 22 tys. byłych robotników przymusowych i niewolniczych Trzeciej Rzeszy. Rzeczniczka Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Magdalena Cieszkowska poinformowała, że do tej pory pierwszą ratę odszkodowania odebrało ćwierć miliona uprawnionych, a do rozpatrzenia pozostało jeszcze ok. 2 tys. wniosów o odszkodowanie.

d1l1x3j
d1l1x3j

Fundacja ocenia, że w ramach pierwszej raty odszkodowań będą jeszcze wypłacone co najmniej cztery transze. Wypłata pierwszej raty odszkodowania, wynoszącej 75% całego odszkodowania, powinna zakończyć się do końca roku - powiedziała rzeczniczka. Wypłata drugiej raty odszkodowań, już w euro, rozpocznie się po zakończeniu wypłaty pierwszej raty odszkodowania, a zatem w przyszłym roku.

Wszystkie transze pierwszej raty odszkodowań wypłacane są w zaniżonej wysokości, z powodu przeprowadzonej przez Niemców niekorzystnej wymiany marek na złotówki. Zgodnie z podpisanym przed kilkoma miesiącami polsko-niemieckim porozumieniem, straty powstałe z tego tytułu są rekompensowane wyrównaniami.

Magdalena Cieszkowska poinformowała, że do tej pory wyrównania odebrało już 84 tys. osób, które wcześniej otrzymały pierwszą ratę odszkodowania. W marcu i kwietniu wyrównania odbierze kolejne sto kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dla beneficjentów VI, VII, VIII, IX i X transzy odszkodowań wyrównania mają być płacone jesienią. (jask)

d1l1x3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1x3j
Więcej tematów