Trwa ładowanie...
d35u3f9
d35u3f9

Kolejna potrójna koniunkcja na niebie

W najbliższy weekend czeka nas kolejna ciekawa i potrójna koniunkcja na niebie - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d35u3f9

W sobotni wieczór najpierw do Aldebarana - najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka - zbliży się Księżyc znajdujący się pięć dni przed nowiem. Formalnie oba obiekty znajdą się najbliżej siebie o godzinie 18:24, a minimalny dystans je dzielący będzie wynosił 4 stopnie i 45 minut łuku.

Niespełna miesiąc temu Księżyc zakrył Jowisza. Teraz oba ciała znów znajdują się bardzo blisko siebie. Do zakrycia tym razem nie dojdzie, ale dystans będzie naprawdę mały i wyniesie tylko 7 minut kątowych. Formalnie oba ciała będą najbliżej siebie o godz. 22:32 naszego czasu.

Wspomniane wyżej zjawiska nie są korzystne dla obserwatorów w Polsce, bo wtedy Księżyc i Jowisz znajdują się jeszcze pod horyzontem, a wschodzą dopiero w okolicach północy. Na obserwacje warto więc wyjść w nocy z 11 na 12 sierpnia około godz. 2 naszego czasu. Wszystkie trzy ciała znajdziemy wtedy około 15 stopni nad wschodnim horyzontem. Będą na tyle blisko siebie, że wszystkie je przy pomocy typowej lornetki - wyjaśnia astronom.

d35u3f9

Podziel się opinią

Share

d35u3f9

d35u3f9
Więcej tematów