Trwa ładowanie...

Kolejna posada dla milionera z TVP. Znowu w firmie, która podlegała Jackowi Sasinowi

Oprócz banku Pekao S.A Jarosław Olechowski, były dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, znalazł też zatrudnienie w firmie Enea Innowacje - wynika z informacji Wirtualnej Polski. W obu spółkach jest doradcą zarządu, obie są kontrolowane przez państwo, obie podlegały w przeszłości Jackowi Sasinowi, któremu Olechowski też doradzał.

Jarosław OlechowskiJarosław OlechowskiŹródło: TVP Onfo
d2vqujm
d2vqujm

W ubiegły tygodniu Wirtualna Polska ujawniła, że Jarosław Olechowski, czyli jedna z twarzy TVP za czasów rządów PiS, jest doradcą zarządu banku Pekao. Jest to podmiot kontrolowany przez Skarb Państwa. Na tym lista miejsc, w którym pracuje była gwiazda TVP, się nie kończy.

W telewizji Olechowski zaczynał od pracy reportera "Wiadomości", od 2017 roku zaczął kierować tym programem. Następnie od roku 2018 odpowiadał za Telewizyjną Agencją Informacyjną.

Z TVP odszedł w kwietniu ubiegłego roku, ale okazało się, że dalej zarabiał w firmach państwowych lub kontrolowanych przez państwo. Już w czerwcu 2023 roku został doradcą społecznym w Ministerstwie Aktywów Państwowych u ministra Jacka Sasina. I jeszcze w tym samym miesiącu został pełnomocnikiem zarządu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ds. komunikacji i mediów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hołownia mógł wygasić mandaty? "Nie mógł zrobić inaczej"

Okazuje się, że Jarosław Olechowski pracuje w jeszcze jednej spółce, która do niedawna podlegała nadzorowi Jacka Sasina.

d2vqujm

Z uzyskanych przez Wirtualną Polskę informacji wynika, że Olechowski doradza także zarządowi spółki Enea Innowacje. To firma należąca w całości do Enea S.A, kontrolowanego przez państwo koncernu energetycznego.

Z danych zamieszczonych w wewnętrznej sieci spółki wynika, że Jarosław Olechowski jest doradcą zarządu, ma firmowego e-maila, a miejscem jego pracy jest siedziba spółki przy ul. Wiśniowej. To siedem kilometrów od centrali Pekao S.A, gdzie też zatrudniony jest Olechowski.

Enea na pytania dotyczące zatrudnienia Jarosława Olechowskiego w charakterze doradcy zarządu Enea Innowacje odpowiedziała: "ze względu na obowiązujące nas przepisy prawa pracy oraz ochronę danych osobowych nie komentujemy ani nie udzielamy informacji, o które Pan pyta".

d2vqujm

Sam Olechowski nie odbierał telefonu i nie odpowiedział na wiadomości z pytaniami. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że była gwiazda TVP na dniach ma zakończyć swoją przygodę z firmą Enea Innowacje.

Pod koniec grudnia 2023 roku poseł Dariusz Joński ujawnił zarobki szefostwa TVP za czasów rządów PiS. Z informacji uzyskanych od likwidatora Telewizji Polskiej wynika, że Jarosław Olechowski zarobił w 2023 roku 1 424 075 zł, z czego 1 016 450 zł ze stosunku pracy, a 407 625 zł z tytułu umów cywilnoprawnych.

d2vqujm

Z kolei z raportu NIK wynika, że w roku 2020 Olechowski zarobił w TVP 965,5 tys. zł, w 2021 roku - 1,1 mln zł, a w 2022 - 1,5 mln zł. Uwzględniony jest także wśród 30 osób, z którymi Telewizja Polska podpisała umowy cywilnoprawne "o najwyższej łącznej wartości brutto" w latach 2021-22. W sumie w latach 2020-2023 Jarosław Olechowski zarobił więc w TVP niemal 5 milionów złotych.

Szymon Jadczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vqujm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqujm
Więcej tematów