Trwa ładowanie...
kod

Kolejna manifestacja KOD i opozycji przed Sejmem

Przed Sejmem trwa manifestacja opozycji, zwołana przez Komitet Obrony Demokracji. Nie jest zbyt liczna. O wiele więcej jest policjantów, którzy strzegą budynków parlamentu.

Share
Kolejna manifestacja KOD i opozycji przed Sejmem
Źródło: PAP/Marcin Obara
d35u701

Demonstracja odbywa przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W manifestacji uczestniczą: lider KOD Mateusz Kijowski, Paweł Piskorski, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Jerzy Wenderlich, rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska, Ryszard Kalisz oraz były minister obrony Janusz Onyszkiewicz.

Mateusz Kijowski ocenił, że presja KOD ma sens, bo "władza zaczyna wykonywać dziwne ruchy". - To znaczy, że nas zauważają - mówił.

d35u701

- Momentami udają, jakoby się wycofali trochę, potem okazuje się, że uderzają w innym miejscu, dzisiaj rozstawili w nocy płotek, żeby się odgrodzić od obywateli - żelazną kurtynę, jakże to wymowne: władza, która szła pod hasłem, że będzie słuchać obywateli dzisiaj odgradza się od nas płotkiem - powiedział lider KOD.

- Musimy tutaj być, widzimy, że w sprawach, o które walczymy przez ostatnie trzy dni próbują się wycofać, zobaczymy, czy im się uda - mówili, że wpuszczą media do Sejmu, na razie mamy informacje, że dziennikarze nie mogą się tak łatwo dostać, ale deklaracje były - pytanie czy były puste okaże się w przeciągu najbliższych godzin - dodał.

- Nasza presja, nasze działania dają pewne efekty, z drugiej strony narasta kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, trzech sędziów jest niezaprzysiężonych, wyroki są nieopublikowane, a dzisiaj prezydent podpisał kolejne trzy ustawy, które znowu niszczą możliwość dalszej pracy TK, zamieniają Trybunał w agendę partii rządzącej - powiedział.

Według Kijowskiego, to pokazuje, że KOD "musi dalej walczyć", protestować i wywierać presję na PiS. Jak poinformował od wtorku KOD będzie regularnie protestował w całej Polsce przed biurami posłów Prawa i Sprawiedliwości.

d35u701

- Musimy pokazać im tam, gdzie są, że ich tam nie chcemy, że nikt ich nie chce w całej Polsce, nie tylko tutaj pod Sejmem, ale wszędzie - powiedział lider KOD.

Warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej podkreśliła, że mieszkańcy Warszawy od piątku stale protestują przed Sejmem. - Jesteśmy już zmęczeni trochę, ale nie poddamy się i będziemy protestować do końca i jeszcze jeden dzień dłużej - mówiła.

Wczoraj protestowali też nauczyciele, środowiska rodziców i dzieci, bo niestety 'deforma' oświaty zbliża się do nas szybko, za chwilę pan prezydent zapewne podpisze tę ustawę, ja jako przedstawiciel samorządowców wiem, że PiS zwali na nas samorządowców winę za to, że ta ustawa nieprzygotowana, fatalna i że nasze dzieci za nią zapłacą - dodała.

- PiS, które ma na ustach, szafuje hasłami o narodzie i przyszłości, właśnie m.in. tą reformą przyszłość naszych dzieci i nas wszystkich będzie niszczyć - powiedziała Piechna-Więckiewicz.

d35u701

Jerzy Wenderlich (SLD) ocenił natomiast, że w ruchu obywatelskim jest coraz więcej ludzi, a "przyczyn do zbierania się nie ubywa".

- Wierzę, że ta kula śnieżna, która wciąż przyrasta spowoduje, że to zawołanie, na które zwróciłem uwagę przed Trybunałem Konstytucyjnym przedwczoraj, które było na wielkim transparencie, a było tytułem książki wielkiego autorytetu polskiego, wielkiego Polaka prof. Bartoszewskiego: "Warto być przyzwoitym", wreszcie trafi do tych, którzy z przyzwoitością do tej pory wiele nie mieli - powiedział.

Manifestujący odpowiedzieli mu skandowaniem: "warto być przyzwoitym".

To kolejna wspólna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji i partii opozycyjnych przed Sejmem w związku z kryzysem politycznym, który powstał po piątkowych głosowaniach w Sejmie.

Oprac.: Violetta Baran

d35u701

Podziel się opinią

Share
d35u701
d35u701
Więcej tematów