Trwa ładowanie...

Nowa fala mobilizacji? Są przecieki z administracji lokalnej

Ministerstwo obrony Rosji wysłało do regionów wytyczne zawierające nowe, dodatkowe liczby osób, które mają zostać zmobilizowane na wojnę z Ukrainą - podała w środę niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa", powołując się na źródło w resorcie obrony i władzach regionalnych.

Rosyjscy żołnierze zmobilizowani w MoskwieRosyjscy żołnierze zmobilizowani w MoskwieŹródło: PAP, fot: AA, ABACA
d41hq0f

Gazeta przypomina, że wiceszef obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow deklarował 10 października, iż region ten wywiązał się całkowicie ze zleconej mu mobilizacji. Teraz oświadczył, że władze otrzymały nowe wytyczne i zaczęły je wykonywać.

Podobna sytuacja miała miejsce w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Szef regionalnej administracji Wasilij Gołubiew powiedział w środę, że obwód "otrzymał nowe zadanie mobilizacyjne" i lokalne komisje wojskowe "przystąpiły do jego wykonania".

d41hq0f

Z kolei źródło w jednym z regionów centralnej Rosji również powiedziało dziennikarzom "NGJ", że 10 października otrzymało żądanie zmobilizowania dodatkowej liczby ludzi.

"Jednocześnie Kreml zaprzecza, by miały nastąpić kolejne etapy mobilizacji, i zapewnia, że nie ma żadnej drugiej fali" - zauważa gazeta.

Częściowa mobilizacja w Rosji

Po ogłoszeniu w Rosji 21 września mobilizacji na wojnę z Ukrainą ministerstwo obrony oświadczyło, że obejmie ona 300 tys. osób. Komentatorzy wskazywali jednak, że dekret o ogłoszeniu mobilizacji nie zawiera ograniczeń liczbowych. Niezależna telewizja Dożd, działająca obecnie poza Rosją, podała, że władze przeprowadzą trzy fale mobilizacji. Pierwsza miałaby nastąpić do 10 października, druga - w dniach 11-25 października i trzecia - od 25 października do 11 listopada.

d41hq0f

Źródło: PAP

Putin wydał krocie. Gen. Polko o rozsypce Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41hq0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d41hq0f
Więcej tematów