Kobiety rodzą bez znieczulenia. Fatalne dane ze szpitali
W ostatnim czasie do mediów trafiły niepokojące doniesienia dotyczące sytuacji w toruńskim szpitalu na Bielanach. Według raportów, w minionym roku żadna z pacjentek nie otrzymała znieczulenia podczas porodu. To zjawisko, które rzuca cień wątpliwości na jakość opieki okołoporodowej w Polsce.
Szpital w Toruniu posiada III stopień referencyjności, co w teorii oznacza najwyższy standard opieki medycznej i wyposażenie. Taki status przyciąga kobiety z różnych części kraju, które oczekują kompleksowej i bezpiecznej opieki w czasie porodu. Niemniej jednak, niedawne doniesienia ukazują, że w minionym roku nie wykonano ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego.
Każda kobieta, niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu społecznego, powinna mieć prawo do znieczulenia w czasie porodu. To nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim aspekt medyczny. Bezpieczeństwo matki i dziecka powinno być największym priorytetem podczas porodu. Właściwe znieczulenie może zminimalizować ból i stres, a także wpłynąć na przebieg samego porodu, eliminując potencjalne komplikacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alarmujące słowa gen. Packa. "Unikać za wszelką cenę"
Brak znieczulenia podczas porodu nie dotyczy jedynie toruńskiego szpitala. Dane ogólnopolskie rzucają światło na tę kwestię. Mimo refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jedynie 14 procent porodów w kraju przeprowadzane jest z zastosowaniem znieczulenia.
Kobiety rodzą bez znieczulenia. Fatalne dane ze szpitali
W minionym roku spośród blisko 348 porodówek w całej Polsce, aż 195 z nich nie wykonało ani jednego znieczulenia. Tylko 153 placówki podejmowały się tego zabiegu, z czego 50 przeprowadziło zaledwie kilka znieczuleń.
To zjawisko dotyczy zarówno mniejszych szpitali powiatowych, jak i większych ośrodków wojewódzkich. Wiele Polek, niestety, nie może nawet pomarzyć o takim "udogodnieniu", które w teorii jest prawnie gwarantowane.
Nie wszędzie sytuacja wygląda jednak tak pesymistycznie. Wyjątkiem okazuje się Kraków, gdzie w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Rafała Czerwiakowskiego aż 83 procent kobiet otrzymało znieczulenie w czasie porodu w ubiegłym roku. To jasny przykład, że właściwe standardy opieki są osiągalne.