Chciała być naukowcem - inni pisali jej prace
Elena Ceausescu przyszła na świat jako biedna chłopka we wsi na Wołoszczyźnie. Przez lata ciągnęła się za nią opinia łatwej dziewczyny, pojawiały się nawet plotki o prostytucji, z której miała się utrzymywać przed poznaniem Nikolae. Spełnienie jej prawdziwych ambicji umożliwiło małżeństwo z rumuńskim dyktatorem. Elena za wszelką cenę pragnęła zaistnieć w środowisku naukowym.
Chociaż inni chemicy pisali dla niej wystąpienia, do których celowo przemycali swoje fantazje, to w świadomości Rumunów zaistniała jako wytworna pierwsza dama, inżynier, doktor i przewodnicząca Państwowej Rady Nauk i Technologii.
Elena nie zadowoliła się jedynie karierą naukową. Podpatrując podczas zagranicznych spotkań Izabelę Peron i Jiang Qing, nauczyła się jak funkcjonować w polityce na równi z mężem. Począwszy od lat 80. państwo Ceausescu stali się despotycznym duetem. Za dyktatorską władzę przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Podczas przemian 1989 roku zostali skazani na karę śmierci. "Czyż nie byłam dla was jak matka? Strzelajcie, dzieci!" - miała krzyknąć na chwilę przed rozstrzelaniem przez pluton egzekucyjny.
Ile tytułów naukowych miała Elena Ceausescu? Kim była zakazana miłość Hitlera? Do kogo zalecał się Stalin, rzucając kulkami chleba? Dowiesz się z książki: "Kobiety dyktatorów" Diane Durcet (wyd. Znak 2012).
(sol/wp.pl)