Kobieta na japońskim tronie?
Japoński rząd przedłoży projekt ustawy
zezwalającej kobietom na obejmowanie cesarskiego tronu -
oświadczył premier Japonii Junichiro Koizumi.
Aby japoński tron w przyszłości w stabilny sposób zachował ciągłość, rząd przedłoży projekt reformy ustawy o rodzinie cesarskiej - powiedział premier podczas wystąpienia otwierającego sesję parlamentu.
Japońskie prawo przewiduje obecnie dziedziczenie tronu tylko w linii męskiej, ale od czterech dziesięcioleci w rodzinie cesarskiej nie przyszedł na świat ani jeden chłopiec. Następca tronu, 45-letni książę Naruhito i jego małżonka, 41-letnia Masako mają tylko jedno dziecko - czteroletnią księżniczkę Aiko.
Wielu polityków oraz ogromna większość społeczeństwa w Japonii popiera rewizję ustawy, tak aby umożliwić kobietom zasiadanie na Chryzantemowym Tronie. Tylko skrajni konserwatyści są zdecydowanie przeciwni.
Jesienią ubiegłego roku powołana w tej sprawie komisja ekspertów, studiująca kwestię sukcesji, oficjalnie postanowiła rekomendować dziedziczenie tronu w linii żeńskiej.
W historii Japonii było osiem cesarzowych, w okresie od VI do XVIII wieku. Ostatnią panią na Chryzantemowym Tronie była Gosakuramachi, rządząca w latach 1762-1771. Jednak żadna z cesarzowych nie przekazała tronu swemu dziecku.