Koalicjanci podyskutują o kandydaturze Skrzypka
Wieczorem w Kancelarii Premiera ma odbyć się spotkanie polityków koalicji rządowej. Szef klubu PiS Marek Kuchciński poinformował, że spotkanie będzie dotyczyć poparcia dla kandydatury Sławomira Skrzypka na szefa Narodowego Banku Polskiego.
W rozmowach o godz. 19.00 mają wziąć udział sekretarze stanu w Kancelarii Premiera: Krzysztof Filipek (Samoobrona), Daniel Pałowiec (LPR) i Adam Lipiński (PiS) oraz Kuchciński, a także p.o. szefa klubu Samoobrony Krzysztof Sikora i rzecznik klubu LPR Szymon Pawłowski.
Według Kuchcińskiego, podczas spotkania będą omawiane również sprawy bieżące, m.in. prezydencki projekt nowelizacji ustawy lustracyjnej, którym zajmie się w przyszłym tygodniu Sejm, a także sprawa weksli Samoobrony.
Marszałek Sejmu Marek Jurek poinformował, że - po decyzji szefa Samoobrony Andrzeja Leppera, który zapowiedział, że nie wyda oświadczenia o nieważności weksli kandydatów na parlamentarzystów tej partii - skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Głównym tematem spotkania koalicjantów będzie jednak poparcie dla prezydenckiego kandydata na szefa banku centralnego.
Andrzej Lepper powiedział w czwartek, że jeśli Skrzypek nie będzie chciał jak najszybciej wprowadzić Polski do strefy euro, to Samoobrona poprze jego kandydaturę. Z kolei Filipek mówi, że jego klub chce, aby Skrzypek realizował propozycje Samoobrony dotyczące działalności NBP.
Projekt nowelizacji ustawy o NBP - autorstwa Samoobrony - zobowiązuje bank centralny do dbałości o wartość polskiego pieniądza poprzez wspieranie polityki gospodarczej rządu w zakresie wzrostu gospodarczego i likwidacji bezrobocia.
Szef LPR Roman Giertych powiedział, że jest mało prawdopodobne, by Liga poparła kandydaturę Skrzypka na prezesa NBP. Giertych zapowiedział, że klub LPR ostateczną decyzję podejmie po spotkaniu ze Skrzypkiem. Gdyby głosowanie nad tą kandydaturą było dzisiaj, to byśmy ani jej nie poparli, ani nie byli przeciw - powiedział lider LPR.
Powołanie prezesa NBP wymaga bezwzględnej większości głosów w Sejmie. Według scenariusza zaproponowanego przez marszałka Sejmu Marka Jurka, kluby poselskie mogłyby się spotkać z kandydatem 9 stycznia.