Stan wyjątkowy po uderzeniu Kijowa. Płonie 67. arsenał GRAU [RELACJA NA ŻYWO]
Środa to 960. dzień wojny w Ukrainie. Kijów przyznał się do uderzenia w 67. arsenał Głównego Zarządu Rakietowego i Artylerii Ministerstwa Obrony Rosji (GRAU) w mieście Karaczew w obwodzie briańskim. Przechowywano tam m.in. rakietowe i amunicję artyleryjską z Korei Północnej, a także kierowane bomby lotnicze. "Znaczna jej część była przechowywana na otwartej przestrzeni" - czytamy w komunikacie sztabu generalnego. Reuters podał, powołując się na agencję TASS, że w środę w jednym z rejonów (powiatów) obwodu briańskiego został ogłoszony stan wyjątkowy po detonacji materiałów wybuchowych. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Prezydent Andrzej Duda nie uda się 12 października do Ramstein w Niemczech, gdzie planowano szczyt dotyczący obrony Ukrainy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Powodem tej decyzji jest odwołanie wizyty prezydenta USA Joe Bidena i zmiana formuły szczytu - podała KPRP.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy omówić warunki negocjacji z Rosją i zakończyć wojnę - podaje Bloomberg. Agencja rozmawiała z zachodnimi urzędnikami oraz z osobami, które zapoznane są z procesem negocjacyjnym.
- Ukraina chce do końca roku zmobilizować 200 tys. rekrutów. Jednak akcja o tej skali napotyka na poważne trudności. Powód? Korupcja na poziomie lokalnej administracji. Aresztowana ostatnio grupa lekarzy fałszujących wojskową dokumentację zgromadziła ponad pół miliona dolarów w gotówce.
Cenne trofeum Ukraińców.
Rada UE zgodziła się na 35 miliardów euro dla Ukrainy w ramach pożyczki G7. Środki te mają pochodzić z zamrożonych rosyjskich aktywów.
- Wejście Ukrainy do NATO doprowadziłoby do wybuchu III wojny światowej - twierdzi węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.
Niemcy przekazały Ukrainie dwa systemy IRIS-T
Rosyjski myśliwiec MiG-31K, zdolny do przenoszenia rakiet hipersonicznych Kinzhal, przybył na Białoruś z Rosji - podaje "Białorusk Gajun".
Litwa ufortyfikowała granicę z Rosją.
- Pierwszym punktem Planu Zwycięstwa jest zaproszenie Ukrainy do NATO - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie w piątek do Berlina - podał w środę dziennik "Bild". Ukraiński przywódca miał przybyć do Niemiec w związku z zaplanowanym na 12 października szczycie w Ramstein. Spotkanie grupy państw wspierających Ukrainę zostało jednak przesunięte.
Rosyjski sąd wydał w środę zaoczny wyrok w sprawie Trevora Reeda, byłego żołnierza marines z USA. Mężczyźnie wymierzona została kara 14,5 roku więzienia. Jego winą jest zaangażowanie w działania bojowe po stronie Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie w piątek do Berlina - podał w środę dziennik "Bild". Według agencji dpa Zełenski spotka się z szefem niemieckiego rządu Olafem Scholzem i prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego sytuacja na froncie daje możliwość zakończenia wojny najpóźniej do 2025 roku. - W październiku, listopadzie i grudniu mamy szansę skierować sprawy w kierunku pokoju i trwałej stabilności - powiedział Zełenski na szczycie Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia w Dubrowniku.
"Podjąłem zobowiązanie: nasi żołnierze szkolą obecnie 2300 ukraińskich żołnierzy na wschodzie Francji, wyposażając ich w sprzęt, którego będą używać na misjach. Brygada Anne w Kijowie zostanie przeszkolona i wyposażona dzięki solidarności Francji" - pisze Emmanuel Macron w serwisie X.
Skład paliwa w Feodozji na Krymie ciągle płonie.
Ambasador Ukrainy w Turcji, Wasyl Bodnar, ujawnił w środę na konferencji prasowej, że Kijów zamierza zorganizować szczyt pokojowy z Rosją jeszcze przed zakończeniem roku.
Ukraina podpisuje dziesięcioletnią umowę o współpracy z Chorwacją
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę długoterminową umowę o współpracy z Chorwacją. Spotkał się on z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem, aby podpisać dziesięcioletnią umowę dwustronną w ramach przygotowań do szczytu Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia.
"Razem będziemy rozwijać współpracę między naszymi przemysłami obronnymi. Chorwacja będzie nadal dostarczać sprzęt i wymieniać się wiedzą specjalistyczną w zakresie humanitarnego rozminowywania" - napisał Zełenski w serwisie X
Rosja zawiesiła produkcję myśliwców Su-57. Jak donosi ukraińska grupa analityczna Frontelligence Insight decyzja ma związek z zachodnimi sankcjami, które uniemożliwiają pozyskanie niezbędnych do produkcji komponentów. Su-57 to najnowocześniejszy rosyjski myśliwiec.
Niezależny portal Ukraińska Prawda przekazał, że redakcja mierzy się z "długotrwałym i systemowym naciskiem" ze strony biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Także biznes wspierający serwis odnotował problemy.
Wołodymyr Zełenski przyleciał w środę do Dubrownika, aby wziąć udział w Szczycie Państw Europy Południowo-Wschodniej i Ukrainy. Chorwackie miasto "zamieniono w twierdzę", stawiając w stan gotowości marynarkę, siły powietrzne i lądowe.
Rosja wstrzymała produkcję myśliwca piątek generacji Su-57 - donosi ukraińska grupa analityczna Frontelligence Insight
Zachodni sojusznicy stwierdzili, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy wykazać się "większą elastycznością" w ewentualnych negocjacjach zakończeniu wojny z Rosją.