Media: Zełenski gotowy zakończyć wojnę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy omówić warunki negocjacji z Rosją i zakończyć wojnę - podaje Bloomberg. Agencja rozmawiała z zachodnimi urzędnikami oraz z osobami, które zapoznane są z procesem negocjacyjnym.
09.10.2024 | aktual.: 09.10.2024 07:30
Jak przypomina agencja, zaproponowany przez Zełenskiego "plan zwycięstwa" spotkał się z chłodnym przyjęciem w Waszyngtonie. Urzędnicy amerykańscy zwrócili się do Kijowa o sformułowanie planu działania określającego potrzeby na przyszły rok, obejmujące sprzęt wojskowy, pomoc na rzecz rozwoju przemysłu i wsparcie finansowe.
Prezydent Ukrainy wysłał do Waszyngtonu doradców, aby opracowali szczegóły planu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwiększyli presję na Kijów
Jak pisze Bloomberg, zachodni sojusznicy "zwiększyli presję na Kijów na rzecz konkretnego planu zakończenia wojny". Wyższy urzędnik powiedział agencji, że skoro Kijów "nie ujawnił jeszcze wszystkich szczegółów swojego planu, to ukraińscy urzędnicy mogą wykorzystać element strategicznej niejednoznaczności, który da im pole do dalszych manewrów".
Według innego rozmówcy, zaznajomionego z negocjacjami w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO, "wiarygodne dwustronne gwarancje bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych podczas negocjacji o zawieszeniu broni będą w rzeczywistości oznaczać członkostwo Kijowa w Sojuszu".
Przypomniał jednocześnie, że Moskwa "kategorycznie sprzeciwia się członkostwu Ukrainy w NATO", w związku z czym "nie jest jasne, jaka formuła pomoże sprowadzić wszystkie strony do stołu negocjacyjnego".
Absurdalne żądania Moskwy
Ukraina nalega na realizację zaproponowanej przez prezydenta Zełenskiego "formuły pokojowej", która zakłada powrót do granic z 1991 roku i wycofanie wojsk rosyjskich z terytoriów okupowanych.
Putin przedstawił swój plan "zakończenia konfliktu" w połowie czerwca. Obejmuje wycofanie Sił Zbrojnych Ukrainy z zajętych przez Rosję obwodów Ukrainy, uznanie przez Kijów utraty kontroli nad tymi terytoriami i Krymem, odmowę przystąpienia Ukrainy do NATO, zapewnienie statusu państwa wolnego od broni nuklearnej oraz zniesienie zachodnich sankcji na Rosję.
W Kijowie plan został natychmiast odrzucony, uznając go za niedopuszczalny.