Trwa ładowanie...

Klasztory opustoszeją? Drastycznie spada liczba powołań

W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce ubyło około 20% zakonnic, dramatycznie spada też liczba nowych powołań - pisze "Rzeczpospolita". Jak tłumaczą eksperci, to wynik głębokich przemian kulturowych w polskim społeczeństwie.

Klasztory opustoszeją? Drastycznie spada liczba powołańŹródło: PAP, fot: Paweł Kula
d3y8e44
d3y8e44

Od 1990 roku liczba powołań w żeńskich zgromadzeniach czynnych spadła o 70%, a w zakonach klauzurowych o 50-60%. Spadek ten jest obserwowany od lat, ale od 2000 roku proces ten znacznie przyspieszył. W 2011 roku we wszystkich polskich żeńskich zakonach było tylko 355 nowicjuszek, podczas gdy 20 lat temu około 1200.

Powodem tego znaczącego spadku jest silne przekonanie o konieczności samorealizacji i poświęceniu karierze, coraz mniej kobiet chce poświęcić swe życie na służbę Bogu - przyznaje urszulanka Joanna Olech, sekretarka generalna Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Spośród ponad 19,5 tysiąca zakonnic w Polsce, około 3200 jest katechetkami, a 1600 pracuje z osobami chorymi. Siostry zakonne prowadzą też 1156 przedszkoli, żłobków, domów samotnych matek i innych placówek edukacyjnych i społecznych.

d3y8e44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y8e44
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj