Kilka tysięcy osób na XI Paradzie Schumana
Kilka tysięcy osób przeszło Traktem Królewskim w Warszawie w XI Paradzie Schumana. Ważnym akcentem tegorocznej parady była kwestia integracji z osobami niepełnosprawnymi. Przypomniano też, że 60 lat temu ogłoszony został Plan Schumana.
Uczestnicy parady zebrali się na Placu Zamkowym w Warszawie, skąd w południe wyruszył barwny pochód i przeszedł udekorowanym flagami Polski i UE Traktem Królewskim do Nowego Światu, gdzie zorganizowano Miasteczko Europejskie.
Na paradę przyjechała młodzież szkolna z całego kraju, zrzeszona w Klubach Europejskich, zakładanych pod auspicjami Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
Na czele parady jechała platforma, na której, obok młodzieży, stali m.in.: były premier Tadeusz Mazowiecki, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister edukacji Katarzyna Hall, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego Jacek Safuta oraz prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana - organizatora parady - Anna Radwan-Roehrenschef.
- Dzień dobry Warszawo - powitał zebranych Lewandowski. Życzył, by parada była pełnym nadziei głosem, który wychodzi ze słonecznej stolicy. Prezydent Warszawy podkreśliła, że jest z Paradą Schumana od początku, czyli od 2000 roku. Zwróciła uwagę, że wykonany w ostatnim czasie remont Krakowskiego Przedmieścia był możliwy m.in. dzięki dotacji z UE. Minister Hall, zwracając się do młodych ludzi, podkreśliła, że UE to ważny projekt, który Polacy wybrali właśnie z myślą o nich.
Tadeusz Mazowiecki w Miasteczku Europejskim pokroił okolicznościowy tort, którzy wolontariusze rozdawali zebranym.
W tym roku parada nawiązywała do 60. rocznicy Planu Schumana, który był podstawą pojednania między Francją i Niemcami i uważany jest za początek zintegrowanej Europy.
Do uczestnictwa zaproszeni zostali również przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, wśród nich Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. - Na paradę przyjeżdża wielu młodych ludzi. Chcemy przede wszystkim ich przekonać, by nie obawiali się kontaktu z rówieśnikami z niepełnosprawnością - powiedziała Dorota Stażyńska z tego stowarzyszenia.
- Chcemy pokazać, że wszyscy są równi, bez względu na to, gdzie mieszkają, kim są, czy są zdrowi, czy niepełnosprawni. Każdy ma prawo do szczęśliwego życia - powiedział Jerzy Ostrowski, reprezentujący stowarzyszenie "Jeden Świat" im. Zbigniewa Religi.
Wśród idących w Paradzie Schumana była również grupa przedstawicieli Federacji Młodych Socjaldemokratów - młodzieżówki SLD - którzy towarzyszyli Markowi Wikińskiemu, szefowi sztabu wyborczego kandydata SLD w wyborach prezydenckich Grzegorza Napieralskiego. - Jako członek rządu Leszka Millera, który wprowadził Polskę do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, mam moralne prawo i wręcz obowiązek, żeby uczestniczyć w paradzie, w tym dniu święta wszystkich euroentuzjastów - powiedział Wikiński.
W kolorowym tłumie można było zauważyć również przedstawicieli młodzieżówki Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Obecni byli także przedstawiciele Friedrich Ebert Stiftung z Niemiec. - Chcemy razem z innymi organizacjami, które biorą udział w paradzie, pokazać, jak idea wspólnej Europy może łączyć narody, jak możemy szukać porozumienia między sobą - tłumaczył jeden z gości.
W pochodzie wzięli też udział młodzi ludzie z Ukrainy i Białorusi, którzy przynieśli ze sobą flagi narodowe swoich krajów.
Na Nowym Świecie zorganizowano Miasteczko Europejskie, gdzie chętni mogli wziąć udział w licznych konkursach dotyczących UE i porozmawiać z ekspertami. Swoje stoiska mieli m.in.: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro informacyjne PE w Polsce i organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne i działające na ich rzecz.
Chętni mogli m.in. spróbować wsiąść na wózek inwalidzki i wykonać na nim kilka prostych manewrów, by przekonać się, z jakimi trudnościami spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne.
Polskie Spotkania Europejskie, w ramach których odbywa się Parada Schumana, po raz pierwszy odbyły się 17 lat temu. Początkowo ograniczały się jedynie do konferencji. Parada Schumana pierwszy raz przeszła ulicami Warszawy w 2000 roku i była elementem kampanii społecznej przed referendum akcesyjnym, które odbyło się trzy lata później.
Robert Schuman (1886-1963) minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.