Trwa ładowanie...
d32o8pi

Kiedy tłusty czwartek 2020. Łasuchy zacierają ręce

Łasuchy zacierają ręce, bo zbliża się tłusty czwartek 2020. To dobra wymówka na skosztowanie nieco większej porcji pączków i innych słodkich łakoci. Należy się spodziewać, że tradycyjnie zwiększą się kolejki w cukierniach i pączkarniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kiedy tłusty czwartek 2020? Jaka jest tradycja święta pączków?
Kiedy tłusty czwartek 2020? Jaka jest tradycja święta pączków? (iStock.com)
d32o8pi

Kiedy jest tłusty czwartek 2020?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Jego data uzależniona jest od terminu Świąt Wielkanocnych. Tłusty czwartek 2020 przypada na 20 lutego. Będziemy mogli zatem delektować się pączkami o osiem dni wcześniej niż przed rokiem. Jeszcze lepiej będzie w przyszłym roku, kiedy to tłusty czwartek czeka nas już 11 lutego!

Czytaj też: Tłusty czwartek. Jaka jest geneza tego zwyczaju? Sprawdź prosty przepis na faworki z 1895 roku

d32o8pi

Tłusty czwartek to tradycja uwielbiana przez łasuchów

Święto to ma bogatą tradycję, która jest chętnie kultywowana. Nic w tym dziwnego – mówi się, że to jedyny dzień w roku, kiedy można bez konsekwencji zjeść dowolną liczbę pączków. Jest nawet jedno bardzo popularne staropolskie przysłowie o tym szczególnym dniu: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Czytaj też: Tłusty czwartek w liczbach – ile kalorii ma pączek? Sposoby na spalenie pączka w tłusty czwartek

Przesądni powinni mieć się na baczności. Krąży bowiem legenda, że kto w tłusty czwartek nie zje pączka, w dalszym życiu będzie cierpiał na niepowodzenie. Chociażby dla świętego spokoju warto zatem skosztować tej pyszności.

d32o8pi

Czytaj też: Tłusty czwartek za granicą. Jak obchodzi się święto pączków w innych krajach Europy?

Zbliżają się ostatki 2020

Tłusty czwartek coraz bliżej, a to znak, że niebawem czekają nas również ostatki, które potrwają w tym roku od 20 do 25 lutego. Tradycyjnie zwieńczy je Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post. To okres szczególny dla wszystkich chrześcijan – wiąże się z czasem pokuty przygotowującym do przeżycia Świąt Wielkanocnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32o8pi

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze pączki na tłusty czwartek 2020?

d32o8pi

Podziel się opinią

Share
d32o8pi
d32o8pi
Więcej tematów