Trwa ładowanie...

Kiedy rozpoczyna się jesień 2019? Równonoc jesienna coraz bliżej. Najważniejsze wydarzenia jesieni

Choć aura za oknem zwiastuje nadejście jesieni, to do równonocy jesiennej pozostało jeszcze kilka dni. Lato pożegnamy 22 września, a dzień później przywitamy kalendarzową jesień.

Share
Kiedy rozpoczyna się jesień 2019? Równonoc jesienna coraz bliżej. Najważniejsze wydarzenia jesieni
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d9eqav6

23 września pierwszym dniem jesieni

Astronomiczna jesień na półkuli północnej rozpoczyna się najczęściej 23 września. Czasami data ta przesunięta jest na 22 lub 24 września. Jesień zaczyna się równonocą jesienną. Oznacza to, że dzień i noc trwają wtedy dokładnie 12 godzin. Od daty równonocy każdy dzień jest krótszy od nocy.
Kalendarzowa i astronomiczna jesień potrwa w 2019 roku do 22 grudnia.

Najważniejsze wydarzenia jesieni 2019
W jesiennym kalendarzu warto uwzględnić kilka ważnych dat. Pierwszą z nich będzie na pewno 30 września, czyli popularny Dzień Chłopaka.

Jednym z najważniejszych dni w październiku będzie niedziela 13 października. W całym kraju odbędą się wtedy wybory parlamentarne 2019. Czerwoną kartką w szkolnych kalendarzach oznaczono 14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej (zwany też Dniem Nauczyciela). W październiku warto pamiętać również o coraz popularniejszym święcie strachów i duchów, czyli Halloween (31 października).

d9eqav6

Listopad przyniesie dwa ważne święta. Pierwszym z nich będzie Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona 1 listopada. 11 listopada będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Kumulacja świąt czeka nas 29 listopada. W ciągu dnia będzie można poddać się zakupowemu szaleństwu podczas największego święta wyprzedaży Black Friday (czarny piątek). Wieczorem przyjdzie czas na wróżenie z wosku podczas Andrzejek 2019.

Ostatnim ważnym świętem tegorocznej jesieni będą Mikołajki (6 grudnia). Choć święto to wprowadzi nas w iście zimowy nastrój, to pierwszy dzień zimy przypadnie dopiero 22 grudnia.

Pogoda na wrzesień. Jakie są najnowsze prognozy?

Wrzesień powinien być ciepły. Średnia temperatura prawie do końca miesiąca utrzyma się na poziomie 20 st. C. Synoptycy nie prognozują opadów deszczu. To dobra informacja dla spacerowiczów, jednak zła dla rolników. Brak opadów będzie oznaczał pogłębienie się suszy. Końcówka miesiąca może być nadzwyczaj ciepła i słoneczna.

Prognozy dla Lublina i Warszawy wskazują, że temperatura osiągnie tam nawet 24 st. C w dniach 22-23 września. Nieco chłodniej, choć równie słonecznie w tym czasie powinno być w Krakowie.

Długoterminową prognozę pogody można sprawdzić na pogoda.wp.pl

d9eqav6

Podziel się opinią

Share
d9eqav6
d9eqav6
Więcej tematów