Andrzejki 2018: kiedy i jak je obchodzimy?
Andrzejki 2018: sprawdź, kiedy je obchodzimy i jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe.
Andrzejki 2018 – kiedy obchodzimy?
Andrzejki to wieczór wróżb, który obchodzi się w wigilię świętego Andrzeja. Jak co roku przypada on w noc z 29 na 30 listopada (w tym roku z czwartku na piątek). Zazwyczaj zaraz po Andrzejkach rozpoczyna się adwent, czyli początek nowego roku liturgicznego, który dla chrześcijan jest czasem oczekiwań na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa.
Wróżby i wierzenia andrzejkowe
Wiadomo, że Andrzejki były niegdyś ostatnią okazją do zabaw przed okresem adwentu, w trakcie którego obowiązywał ich zakaz (tak samo jak w trakcie Wielkiego Postu)
. Obecnie adwent traktowany jest raczej jak okres zadumy i refleksji. Wierni mogą jednak uczestniczyć w zabawach (wyjątek stanowią piątki). Większość andrzejkowych wróżb dotyczy naszej przyszłości i są traktowane jako forma zabawy.
Wśród najpopularniejszych tradycji wymieniamy:
- Ustawianie kobiecych butów od ściany do progu drzwi: kobieta, której but jako pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
- Lanie wosku przez klucz: kształt zastygłej formy lub jej cienia ma sugerować wygląd przyszłego partnera lub jego zawód.
- Przekłuwanie spisanych na kartce imion: na czerwonej kartce wyciętej w kształt serca spisywane są imiona damskie i męskie. Imię, które zostanie przekłute będzie takie samo jak imię przyszłego partnera.
- Puszczanie łódeczek na wodzie: wykonane z papieru łódki z podpisem właściciela kładzie się w dużej misie lub wannie pełnej wody. Właściciele łódeczek, które się ze sobą zderzą mają w przyszłości zostać parą.
- Obieranie jabłek: jabłko obiera się w taki sposób, żeby obierka stanowiła długi pasek (nie przerywamy podczas obierania!), następnie rzucamy ją przez lewe ramię. Litera, którą utworzy będzie pierwszą literą imienia naszej przyszłej miłości.