Andrzejki 2018: kiedy i jak je obchodzimy?

Andrzejki 2018: sprawdź, kiedy je obchodzimy i jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe.

Andrzejki 2018: kiedy i jak je obchodzimy?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Andrzejki 2018 – kiedy obchodzimy?

Andrzejki to wieczór wróżb, który obchodzi się w wigilię świętego Andrzeja. Jak co roku przypada on w noc z 29 na 30 listopada (w tym roku z czwartku na piątek). Zazwyczaj zaraz po Andrzejkach rozpoczyna się adwent, czyli początek nowego roku liturgicznego, który dla chrześcijan jest czasem oczekiwań na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa.

Wróżby i wierzenia andrzejkowe

Wiadomo, że Andrzejki były niegdyś ostatnią okazją do zabaw przed okresem adwentu, w trakcie którego obowiązywał ich zakaz (tak samo jak w trakcie Wielkiego Postu)
. Obecnie adwent traktowany jest raczej jak okres zadumy i refleksji. Wierni mogą jednak uczestniczyć w zabawach (wyjątek stanowią piątki). Większość andrzejkowych wróżb dotyczy naszej przyszłości i są traktowane jako forma zabawy.

Wśród najpopularniejszych tradycji wymieniamy:

  • Ustawianie kobiecych butów od ściany do progu drzwi: kobieta, której but jako pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
  • Lanie wosku przez klucz: kształt zastygłej formy lub jej cienia ma sugerować wygląd przyszłego partnera lub jego zawód.
  • Przekłuwanie spisanych na kartce imion: na czerwonej kartce wyciętej w kształt serca spisywane są imiona damskie i męskie. Imię, które zostanie przekłute będzie takie samo jak imię przyszłego partnera.
  • Puszczanie łódeczek na wodzie: wykonane z papieru łódki z podpisem właściciela kładzie się w dużej misie lub wannie pełnej wody. Właściciele łódeczek, które się ze sobą zderzą mają w przyszłości zostać parą.
  • Obieranie jabłek: jabłko obiera się w taki sposób, żeby obierka stanowiła długi pasek (nie przerywamy podczas obierania!), następnie rzucamy ją przez lewe ramię. Litera, którą utworzy będzie pierwszą literą imienia naszej przyszłej miłości.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)