Trwa ładowanie...

Kiedy poznamy wyniki wyborów 2019? Magdalena Pietrzak: Nie tak szybko jak przy poprzednich

Według szefowej Krajowego Biura Wyborczego wyniki wyborów parlamentarnych 2019 powinniśmy poznać we wtorek. W poniedziałek powinny zostać ujawnione nazwy komitetów, które przekroczyły próg wyborczy.

Share
Kiedy poznamy wyniki wyborów 2019? Magdalena Pietrzak: Nie tak szybko jak przy poprzednich
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d17ciw4

Krajowe Biuro Wyborcze jest przygotowane na nadchodzące wybory parlamentarne 2019 - zapewnia jej szefowa Magdalena Pietrzak. W KBW po cichu liczą na to, że frekwencja w wyborach 2019 będzie rekordowa. - Zaczęliśmy działać już po zakończeniu poprzednich wyborów. Problemów z obsadzaniem komisji wyborczych nie było - mówi Pietrzak w rozmowie na antenie Radia Zet.

Przewodnicząca KBW odpowiedziała na problemy związane z głosowaniem za granicą. - MSZ stworzyło znacznie więcej komisji obwodowych. W maju było ich 203, a teraz jest ich 320. Większych skarg nie ma, to są pojedyncze przypadki. Z głosowanie korespondencyjnym były kłopoty. Komisje nie nadążały z wykonywaniem czynności. Były obawy, że głosy nie będą liczone - wyjaśniała Pietrzak.

Wiadomo również, kiedy będą znane wyniki wyborów parlamentarnych 2019. - Liczymy, że stanie się to już we wtorek, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. To, które komitety przekroczą próg wyborczy, powinno być wiadome już w poniedziałek. Nie będzie jednak tak szybko, jak w przypadku poprzednich wyborów do Europarlamentu - przekonywała szefowa KBW.

d17ciw4

W wyborach 2019 o jeden mandat będzie ubiegać się 11 kandydatów. - To nie do końca dużo. Jest jednak mniej komitetów. Na karcie do głosowanie będzie maksymalnie osiem list. To duże ułatwienie dla obywateli i Krajowego Biura Wyborczego. Będziemy mieli kartki, a nie broszurę - podsumowała Pietrzak.

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17ciw4

Podziel się opinią

Share
d17ciw4
d17ciw4
Więcej tematów