Trwa ładowanie...

Wybory 2019. Jak znaleźć lokal wyborczy? Do której można głosować? Wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach parlamentarnych 2019

Zazwyczaj przed wyborami parlamentarnymi na klatkach schodowych bloków zawieszane są obwieszczenia informujące o tym, do jakiego lokalu wyborczego powinieneś pójść, by zagłosować. Jednak jeśli chcesz sprawdzić, gdzie oddać głos online, pomożemy ci znaleźć twój lokal wyborczy.

Share
Wybory 2019. Jak znaleźć lokal wyborczy? Do której można głosować? Wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach parlamentarnych 2019Źródło: East News, fot: Adam STASKIEWICZ
d49nl40

Jak znaleźć lokal wyborczy podczas wyborów 2019?

Lokal wyborczy znajduje się najczęściej w budynku przedszkola, szkoły, urzędu miasta lub gminy, a także w ośrodkach kultury.

Lokale wyborcze są dobrze oznaczone. Przed każdym z nich znajduje się tablica informująca, na kogo można zagłosować w danym okręgu wyborczym, które ulice wchodzą w skład danego lokalu wyborczego oraz regulaminy i zasady działania lokalu wyborczego.

d49nl40

Zanim udasz się na wybory, sprawdź, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy. Możesz to sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "wyszukiwarka obwodów", wpisując swój adres zameldowania lub klikając w poniższe linki. System wskaże ci dokładny adres twojego lokalu wyborczego.

Lokal wyborczy na stronie wybory.gov.pl można znaleźć ręcznie, klikając w mapkę lub w rubryki tabeli znajdujące się po prawej stronie.

Podczas wyborów parlamentarnych wybieramy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata.

d49nl40

Zgodnie z polskim prawem, głosować mogą wszyscy pełnoletni obywatele naszego kraju. Głosu nie oddadzą osoby ubezwłasnowolnione oraz pozbawione praw wyborczych lub praw publicznych.

Jak głosować? Procedura jest bardzo prosta. Na karcie do głosowania trzeba wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Idąc do lokalu wyborczego, pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości. Może nim być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie ci potrzebny podczas odbierania karty do głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d49nl40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49nl40
d49nl40
Więcej tematów