Trwa ładowanie...

Kiedy powrót do szkół? Jest rozporządzenie

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza, dlatego rząd przedłuża obowiązywanie restrykcji. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami, nauka zdalna w szkołach i przedszkolach potrwa co najmniej do 18 kwietnia. Są jednak wyjątki. Dziś weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie.
Share
Kiedy powrót do szkoły? Weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie
Kiedy powrót do szkoły? Weszło w życie rozporządzenie w tej sprawieŹródło: East News, Fot: Piotr Molecki
dvs67i3

Od tej decyzji jest jednak jeden wyjątek. Władze placówek, na wniosek rodziców, mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu lub szkole dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, służb porządkowych czy oświaty.

Chodzi głównie o zawody, które bezpośrednio biorą udział w walce z pandemią COVID-19 lub ze względu na swoją specyfikę nie da się ich wykonywać zdalnie, jak np. policja czy straż pożarna.

Z podobnych względów nieograniczone zostało funkcjonowanie specjalnych przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. W tych przypadkach, zajęcia nadal mogą być prowadzone w szkole.

dvs67i3

Polskie geny jadą do Chin. Generał nie dziwi się zaniepokojeniu służb

Dyrektorzy mają też nadal obowiązek organizować zajęcia w szkole lub umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom szkól podstawowych i ponadpodstawowych, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość.

Co najmniej do niedzieli w formie zdalnej mają się z kolei nadal odbywać zajęcia praktycznej nauki zawodu. Do 18 kwietnia nie będą również organizowane zajęcia praktyczne u pracodawców.

dvs67i3

Uczniom, którzy w miejscu zamieszkania nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do nauki zdalnej, dyrektorzy szkół mogą zezwolić na kształcenie na odległość z terenu szkoły.

Powrót do szkół. Ułatwienia dla maturzystów

Dozwolone jest też organizowanie dla uczniów klas VIII oraz maturzystów indywidualnych konsultacji lub zajęć w małych grupach z przedmiotów, z których uczniowie ci będą zdawać egzamin ósmoklasisty lub maturalny.

Władze placówek wciąż mogą też organizować w szkołach testy sprawdzające przygotowanie uczniów do tych egzaminów czy przeprowadzać na terenie placówki konkursy, olimpiady czy turnieje.

Przeczytaj także:

Niebawem zapadnie decyzja ws. matur

Powrót do nauki stacjonarnej jeszcze w kwietniu? Czarnek podał warunek

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvs67i3

Podziel się opinią

Share
dvs67i3
dvs67i3
Więcej tematów