Kiedy PKW poda wyniki wyborów samorządowych 2018? Jest nowy system informatyczny
Tym razem ma nie powtórzyć się wpadka z awarią systemu informatycznego, liczeniem głosów i tygodniowym opóźnieniem podawania oficjalnych wyników wyborów samorządowych. "WOW", czyli nowy system informatyczny wpierający komisje wyborcze, po ostatnich testach rzekomo działa równie dobrze, jak się nazywa.
Cząstkowe wyniki wyborów samorządowych 2018 mogą zostać podane w poniedziałek rano, 22 października - dowiaduje się Wirtualna Polska w biurze Państwowej Komisji Wyborczej. Tego dnia PKW zapowiada kilka konferencji, na których mamy je poznać. Ostatecznych wyników można się spodziewać we wtorek lub środę. Tempo podawania informacji zależy od sprawności systemu informatycznego wspierającego pracę komisji wyborczych. Cała uwaga urzędników PKW koncentruje się teraz na działaniu systemu informatycznego WOW (skrót od Wsparcie Organów Wyborczych).
- O ile komisje wyborcze będą liczyć karty głosowań ręcznie, to protokół z wynikami głosowania wprowadzany jest do systemu WOW. Komisje będą mogły od razu sprawdzić poprawność obliczeń, na przykład czy liczba głosów zgadza się z wydanymi kartami do głosowań. Nowe funkcje systemu pozwalają na szybką analizę wyników wyborów na poszczególnych szczeblach samorządu - mówi jeden z urzędników PKW.
Wybory samorządowe 2014. Awaria systemu, chaos
Tym samym ma nie powtórzyć się wpadka z wyborów samorządowych w listopadzie 2014 roku. Wówczas awaria systemu teleinformatycznego zatrzymała zliczanie głosów. Zawiodło oprogramowanie Kalkulatora Wyborczego opracowanego przez firmę Nabino z Łodzi. Potem wyszło na jaw, że nie tylko posiadał on błędy, popełnione przez początkującego programistę, ale nawet pozwalał na dostęp do informacji osobom nieuprawnionym. Ujawniony kod źródłowy systemu był komentowany przez ekspertów na całym świecie wzbudzając politowanie. Firma Nabino miała zostać obciążona kosztami awarii, została już postawiona w stan likwidacji.
Tym razem zadanie stworzenia systemu powierzono "dwudziestce wysokiej klasy programistów, analityków, kluczowych użytkowników, testerów", informuje PKW. Ostatnie testy oprogramowania wykonano początku października. - Sytuacja z 2014 r. nie powtórzy się na 100 procent - deklarowała wówczas szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
Jedynym wykrytym mankamentem systemu było spowolnienie WOW, wywołane obciążeniem infrastruktury teleinformatycznej. Szczegóły problemu są jednak tajemnicą. Wiadomo, że w ostatnich testach zespół programistów wyeliminował zagrożenie. Pietrzak zapewniła też, że w przypadku awarii systemu Krajowe Biuro Wyborcze ma "przygotowane plany awaryjne". Jeśli obwodowa komisja wyborcza utraciłaby dostęp do Internetu, protokół zostanie przekazany komisji terytorialnej na pendrivie, a jeśli i tam będzie problem - bezpośrednio delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl