Kiedy ksiądz może nie dopuścić do komunii? Prawo kanoniczne wskazuje jasno

Już wkrótce rozpocznie się sezon komunijny. Dla dzieci i rodziców jest to wielkie wydarzenie, które ma charakter duchowy i religijny. Czy ksiądz może odmówić dziecku przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej? Wykładnia Kodeksu prawa kanonicznego przewiduje taką możliwość.

Czy dziecko może zostać niedopuszczone do komunii?
Czy dziecko może zostać niedopuszczone do komunii?
Źródło zdjęć: © PAP | Michał Walczak

Pierwsza Komunia, jest drugim po Chrzcie Świętym sakramentem, do którego przystępują dzieci. W Polsce sakrament ten najczęściej przyjmują dziewięciolatkowie. Udział w uroczystości nie jest obowiązkowy, jednak rodzice, którzy zdecydują, by ich dziecko przystąpiło do komunii, powinni pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu.

Czy ksiądz może nie dopuścić dziecka do Pierwszej Komunii Świętej?

Aby dziecko mogło zostać dopuszczone do przyjęcia I Komunii Świętej, musi spełniać kilka warunków. Pierwszym z nich jest przyjęcie przez niego chrztu. Ten sakrament zmywa grzech pierworodny, jest również symbolem przyjęcia do wspólnoty. Kolejnym z warunków jest wiara rodziców dziecka - którzy zgodnie z prawem kościelnym powinni wspierać duchowy rozwój swojego potomstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wynika z interpretacji przepisów Kodeksu prawa kanonicznego, do Pierwszej Komunii Świętej mogą zostać dopuszczone dzieci, które uczestniczyły w zajęciach przygotowujących do tego religijnego wydarzenia. "Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa" - wskazuje kanon 913. par.1 Prawa kanonicznego.

Oznacza to, że dzieci, które nie uczestniczą w przygotowaniach do sakramentu lub w lekcjach religii mogą nie zostać dopuszczone do pierwszej komunii.

Komunie 2023 rekordowo drogie

Rodzice, których dzieci przystąpią w 2023 roku do Pierwszej Komunii Świętej, wyliczają, że tegoroczna uroczystość wiąże się ze sporymi wydatkami. Dużo trzeba zapłacić zarówno za imprezy pokomunijne, jak również strój, dodatki i prezenty. Według wstępnych szacunków, koszt wyprawienia przyjęcia wraz z kosztami uroczystości, stroju i zdjęć sięga nawet kilku tysięcy złotych. Z tego względu wielu rodziców decyduje się na skromniejsze obchody pierwszej komunii swojego dziecka.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)