Kiedy ksiądz może nie dopuścić do komunii? Prawo kanoniczne wskazuje jasno
Już wkrótce rozpocznie się sezon komunijny. Dla dzieci i rodziców jest to wielkie wydarzenie, które ma charakter duchowy i religijny. Czy ksiądz może odmówić dziecku przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej? Wykładnia Kodeksu prawa kanonicznego przewiduje taką możliwość.
Pierwsza Komunia, jest drugim po Chrzcie Świętym sakramentem, do którego przystępują dzieci. W Polsce sakrament ten najczęściej przyjmują dziewięciolatkowie. Udział w uroczystości nie jest obowiązkowy, jednak rodzice, którzy zdecydują, by ich dziecko przystąpiło do komunii, powinni pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu.
Czy ksiądz może nie dopuścić dziecka do Pierwszej Komunii Świętej?
Aby dziecko mogło zostać dopuszczone do przyjęcia I Komunii Świętej, musi spełniać kilka warunków. Pierwszym z nich jest przyjęcie przez niego chrztu. Ten sakrament zmywa grzech pierworodny, jest również symbolem przyjęcia do wspólnoty. Kolejnym z warunków jest wiara rodziców dziecka - którzy zgodnie z prawem kościelnym powinni wspierać duchowy rozwój swojego potomstwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co kupić dziecku na pierwszą komunię świętą?
Jak wynika z interpretacji przepisów Kodeksu prawa kanonicznego, do Pierwszej Komunii Świętej mogą zostać dopuszczone dzieci, które uczestniczyły w zajęciach przygotowujących do tego religijnego wydarzenia. "Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa" - wskazuje kanon 913. par.1 Prawa kanonicznego.
Oznacza to, że dzieci, które nie uczestniczą w przygotowaniach do sakramentu lub w lekcjach religii mogą nie zostać dopuszczone do pierwszej komunii.
Komunie 2023 rekordowo drogie
Rodzice, których dzieci przystąpią w 2023 roku do Pierwszej Komunii Świętej, wyliczają, że tegoroczna uroczystość wiąże się ze sporymi wydatkami. Dużo trzeba zapłacić zarówno za imprezy pokomunijne, jak również strój, dodatki i prezenty. Według wstępnych szacunków, koszt wyprawienia przyjęcia wraz z kosztami uroczystości, stroju i zdjęć sięga nawet kilku tysięcy złotych. Z tego względu wielu rodziców decyduje się na skromniejsze obchody pierwszej komunii swojego dziecka.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.