Trwa ładowanie...
d38uwm6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

KE zaproponuje w środę reformę polityki azylowej z systemem relokacji

• W środę Komisja Europejska przedstawi projekt reformy polityki azylowej UE
• Według nieoficjalnych informacji ma on m.in. dotyczyć stałego systemu dystrybucji uchodźców
• System ten ma być wprowadzany w sytuacjach kryzysowych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KE zaproponuje w środę reformę polityki azylowej z systemem relokacji
(AFP, Fot: ARIS MESSINIS)
d38uwm6

Komisja Europejska potwierdziła, że w najbliższą środę zaproponuje reformę unijnej polityki azylowej. Według nieoficjalnych informacji reforma ma zakładać m.in. wprowadzenie w sytuacji kryzysowej stałego systemu dystrybucji uchodźców między państwa UE.

Jak powiedziała w poniedziałek rzeczniczka KE Mina Andreewa, propozycja Komisji będzie opierać się na dwóch wariantach, jakie zostały zasugerowane 6 kwietnia, a następnie omówione przez ministrów spraw wewnętrznych państw UE. Celem zapowiadanej reformy jest sprawiedliwsze rozłożenie między państwa UE ciężarów w przypadku dużego napływu migrantów. Początkowo KE zapowiadała, że konkretny projekt reformy przedstawi przed wakacjami.

Urzędnicy Komisji zastrzegają, że prace nad ostatecznym kształtem propozycji jeszcze trwają. Według nieoficjalnych informacji KE zdecyduje się na mniej radykalny wariant, czyli korektę rozporządzenia dublińskiego. Zgodnie z tym rozporządzeniem obecnie odpowiedzialność za rozpatrywanie wniosków o azyl spoczywa na państwie, w którym uchodźca przekroczył granicę UE.

d38uwm6

Zgodnie z pomysłem KE zasady dublińskie zostałyby uzupełnione o mechanizm korekcyjny. W przypadku znacznego napływu uchodźców, powyżej ustalonego progu, uruchamiano by system ich relokacji do innych państw unijnych. Dystrybucja uchodźców odbywałaby się na podstawie obiektywnych kryteriów, takich jak wielkość PKB, liczba ludności czy liczba już przyjętych azylantów.

W minioną sobotę o przygotowywanej propozycji KE informował włoski dziennik "La Stampa". Według gazety projekt ma zakładać także możliwość "wykupienia" się przez państwo członkowskie z obowiązku przejmowania uchodźców w ramach relokacji na 12 miesięcy. "Cena, o jakiej się mówi, jest wysoka - 250 tys. euro za uchodźcę. To może się zmienić" - napisał włoski dziennik.

W poniedziałek KE nie potwierdziła tych doniesień ani im nie zaprzeczyła.

Druga, bardziej radykalna opcja reformy polityki azylowej, jaką sugerowała w kwietniu KE, zakładała dystrybucję uchodźców między państwa unijne według stałego klucza podziału i obiektywnych kryteriów, takich jak liczba ludności, poziom dochodu narodowego brutto, doświadczenie w przyjmowaniu uchodźców czy więzy rodzinne, łączące migrantów z danym krajem UE. W tym systemie nie miałoby znaczenia, w którym kraju uchodźca po raz pierwszy złoży wniosek o azyl.

d38uwm6

Według unijnych dyplomatów wstępna dyskusja z rządami państw członkowskich pokazała, że dalej idąca reforma nie miałaby większych szans na przyjęcie.

21 kwietnia po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Luksemburgu Polska opowiedziała się przeciw obu proponowanym przez KE wariantom reformy unijnej polityki azylowej. - Jesteśmy przeciwni zarówno jednej, jak i drugiej opcji, ponieważ obie zawierają stały mechanizm relokacji - mówił wówczas szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

- Polskie stanowisko jest konsekwentne i jednoznaczne. Uważamy, że stały system relokacji jest złym mechanizmem, że przyciąga kolejne fale uchodźców, a nie rozwiąże problemu, z którym Europa ma do czynienia - dodał Błaszczak.

d38uwm6

Podziel się opinią

Share

d38uwm6

d38uwm6
Więcej tematów