KE wzmoże działania wobec Polski w związku z blokowaniem fuzji bankowej
Komisja Europejska wzmoże w tym
tygodniu działania wobec polskiego rządu w związku z odmawianiem
przez Warszawę poparcia dla fuzji między drugim i trzecim co do
wielkości bankiem w kraju - pisze brytyjski
dziennik "Financial Times".
23.01.2006 | aktual.: 23.01.2006 09:11
Chodzi o połączenie banków Pekao i BPH, należących do włoskiego UniCredito. W rezultacie powstałby największy bank komercyjny na polskim rynku, większy od kontrolowanego przez skarb państwa PKO BP.
Według dziennika, w tym tygodniu komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy wyśle do Polski list, w którym przypomni, że KE już w październiku zaaprobowała fuzję banków. W liście komisarz podkreśli obowiązujący w UE swobodny przepływ kapitału.
Gazeta zaznacza, że jednym z zadań komisarza jest dbanie o prawo firm do inwestowania i przeprowadzania operacji w krajach unijnych - bez konieczności konfrontowania tych działań z nadmiernym protekcjonizmem ze strony rządów.
"FT" przypomina, że tydzień temu polski rząd został już poproszony przez Komisję Europejską o wyjaśnienie, dlaczego transakcja jest blokowana. W poniedziałek mija termin odpowiedzi Polski na list KE.
Gazeta pisze, że kraje, które nie przestrzegają zasad dotyczących swobodnego przepływu kapitału, mogą być postawione przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Dziennik przypomina, że proces przed Trybunałem toczy się w związku ze skandalem bankowym we Włoszech, gdzie aresztowano byłego szefa tamtejszego banku narodowego.
"Choć obawy w Brukseli w związku ze sprawą polską nie urosły jeszcze do takich rozmiarów, tamtejsi wysocy urzędnicy są przekonani, że KE obierze teraz zdecydowany kurs na Warszawę, jeśli ta będzie nadal blokowała fuzję" - pisze gazeta.
Katarzyna Rumowska (PAP)