WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

KE: ulgi dla Kościoła to niedozwolona pomoc

Komisja Europejska postanowiła wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie ulg podatkowych dla włoskiego Kościoła katolickiego - podała agencja Ansa. KE wyjaśniła, że podejrzewa, że ten rodzaj ulg należy traktować jako niedozwoloną pomoc ze strony państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KE: ulgi dla Kościoła to niedozwolona pomoc
(Jupiterimages)
WP

Przedmiotem unijnego dochodzenia ma być decyzja poprzedniego rządu Silvio Berlusconiego z 2005 roku o całkowitym zwolnieniu instytucji kościelnych z gminnego podatku od nieruchomości oraz wynosząca 50% ulga w podatku od dochodów z takich placówek jak kościelne szkoły, kliniki, hotele, pensjonaty.

Sprawą tą zajmował się unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia. Jego rzecznik cytowany przez Ansę, podkreślił, że ulgi te "mogą zakłócać konkurencję".

- Do tej pory władze włoskie nie przedstawiły wystarczających dowodów, które umożliwiłyby Komisji stwierdzenie, że kontestowane metody są uzasadnione na mocy zasad włoskiego systemu podatkowego - dodał rzecznik komisarza Almunii.

WP

Komisja Europejska, która zajmuje się tą sprawą od 4 lat, ostatnio dwa razy postanowiła nie podejmować postępowania w sprawie ulg podatkowych dla Kościoła. Obecnie przeprowadziła wstępne postępowanie po tym, gdy te wcześniejsze decyzje zaskarżyli politycy antyklerykalnej włoskiej partii Radykałów.

Jeśli Bruksela uzna, że Włochy naruszyły unijne przepisy, zostaną zmuszone do ich anulowania i będą musiały zabiegać o zwrot pieniędzy od Kościoła.

Kościół katolicki we Włoszech ma 100 tysięcy nieruchomości, w tym prawie 8 tysięcy szkół i 4700 szpitali oraz klinik.

Wcześniej prasa podała, że ogólna suma niezapłaconego przez Kościół podatku gminnego od nieruchomości wynosi rocznie około 2 miliardów euro.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP