Trwa ładowanie...

KE czeka na ruch Morawieckiego. Spotkanie ostatniej szansy

Spotkanie wiceszefa KE Fransa Timmermansa z premierem Mateuszem Morawieckim będzie kluczowym w sprawie pozwania Polski przed Trybunał Sprawiedliwości UE. W komisji nie ma jednomyślności i w tej sytuacji ważne jest to, co zadeklaruje szef polskiego rządu.

KE czeka na ruch Morawieckiego. Spotkanie ostatniej szansyŹródło: PAP, fot: EPA/PATRICK SEEGER
d45ysa7
d45ysa7

Morawiecki spotka się z Timmermansem w najbliższy poniedziałek w Warszawie. Ma to być przede wszystkim okazja do kontynuowania dialogu między Polską i Komisją Europejską w sprawie praworządności. Timmermans już wcześniej sam poinformował na Twitterze, że to właśnie na rozmowy na ten temat leci do Polski.

Jak podaje RMF FM, w Brukseli wyczuwa się stan wyczekiwania na efekt warszawskiego spotkania. KE na razie nie odpowiada na ponawiane pytania dziennikarzy i szefów grupy politycznych europarlamentu - wyjaśnia stacja.

To dlatego, że politycy z Komisji są podzieleni ws. decyzji o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości UE za ustawę o Sądzie Najwyższym. Reporterka polskiej rozgłośni wyjaśnia, że podobne różnice dzielą prawników, którzy pracują dla KE. Część z nich uważa, że jest po prostu za późno na zablokowanie wejścia ustawy, bo nie będzie czasu zastosowania środków zapobiegawczych, wskazanych w skardze.

Zobacz także: Poseł PSL. "Jeśli nie będzie opamiętania, to wszystko skończy się na ulicy"

- Dialog trwa, postęp został poczyniony, ale niektóre kwestie nie zostały rozwiązane. Komisarze ocenią sytuację - powiedział na konferencji w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas. Pytany był też o to, co skłoniło KE do decyzji o przejściu do kolejnego etapu procedury ws. Polski, skoro dialog trwa. - Artykuł 7 i procedura artkułu 7 to ekosystem, który zawiera wiele elementów. Teraz sprawa jest w rękach Rady UE, a nie w rękach KE - odpowiedział Schinas.

d45ysa7

Jeśli Komisja zdecyduje się skierować ustawę o SN do trybunału w trybie zwykłym, to też nie powstrzyma skutków wejścia w życie nowego prawa. Sędziowie, którzy nie poprosili prezydenta o przedłużenie możliwości dalszego orzekania, przejdą na emerytury, a ew. wyrok Trybunału UE będzie mógł być tylko podstawą do odszkodowań.

List do Juckera i "cheerleaderka Putina"

O obronę niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce zaapelowali z kolei w czwartek do do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera liderzy pięciu największych grup politycznych Parlamentu Europejskiego. "Wzywamy pana, aby natychmiastowo rozpocząć procedurę o naruszenie prawa UE - równolegle z art 7.- i skierować ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE" - napisali.

Oliwy do ognia dolał też Guy Verhofstadt, który w Parlamencie Europejskim nazwał Jarosława Kaczyńskiego "cheerleaderką Putina". "Zobaczymy się w sądzie" - zareagowała Beata Mazurek, rzecznika klubu PiS. Szef europejskich liberałów mówił w środę o "cheerleaderkach Putina, które chcą zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz".

d45ysa7

"Polska będzie nieznośna"

Z doniesień mediów wynika, że PiS chce zmienić taktykę wobec Komisji Europejskiej po tym, jak ta - w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu - zwróciła się do Rady UE o formalne wysłuchanie Polski. Wyznaczono już termin na 26 czerwca.

Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", rząd i PiS nie liczą już na szybkie zakończenie sporu z KE. Zamiast ustępstw będzie blokowanie ważnych decyzji. - Będziemy trochę jak Orban. Nieznośni - powiedziała gazecie osoba znająca kulisy rozmów.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45ysa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45ysa7
Więcej tematów