Kaucja za plastikową butelkę stanie się faktem
Będzie kaucja za plastikową butelkę. Projekt ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku. Wiemy, jak ma wyglądać.
17.10.2021 11:43
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że trwają pracę nad wprowadzeniem w kraju kaucji za butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3 litrów. Najważniejsze założenia mają zostać zaprezentowane jeszcze w roku 2021.
Jak miałby działać system kaucyjny w Polsce?
Krajowy system kaucyjny ma być opracowany na podstawie systemów funkcjonujących w innych krajach. Najbardziej powszechnym modelem zbiórki jest zwrot do sklepów detalicznych, które zobowiązano by do przyjmowania pustych opakowań.
Z perspektywy użytkownika ważne jest prawidłowe oznaczenie butelek, objętych recyklingiem oraz jasne określenie wysokości kaucji, która byłaby widoczna na paragonie, jak i na sklepowej półce. W wysoko wydajnych systemach sprawdza się także ustalenie minimalnej wartości kaucji na znaczącym poziomie i możliwość jej podnoszenia w razie potrzeby.
Zobacz też: Wiceminister Ozdoba: nie powinniśmy płacić kar
Taki model funkcjonuje w dziewięciu z dziesięciu najbardziej wydajnych systemach kaucyjnych na świecie.
Kiedy kaucja pojawi się w kraju?
Jak podają medialne doniesienia, system kaucji za plastikowe butelki nie ruszy wcześniej niż w 2022 roku. Wdrożenie takiego rozwiązania wymaga szeroko zakrojonych przygotowań, jak i dużych inwestycji. Między innymi potrzebne będą automaty, w których będzie można zostawiać butelki.
Unia Europejska postawiła wymagania
W 2019 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę dotyczącą tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Nakazuje ona państwom członkowskim osiągnięcie 90-procentowego poziomu zbiórki recyklingu plastikowych opakowań po napojach do 2030 roku.
Eksperci uważają, że jedyną możliwością, aby osiągnąć taki poziom zwrotu butelek z tworzywa sztucznego, jest wprowadzenie systemu kaucyjnego. Polegałby on na dodaniu kilku groszy kaucji do ceny każdego sprzedanego napoju. Miałaby ona być zwracana w momencie, kiedy konsument oddaje puste opakowanie do recyklingu.