Przerażające badanie. Takie szkody wyrządziły uchwały anty-LGBT
Wprowadzenie "stref wolnych of LGBT" odbiło się na zdrowiu psychicznym Polaków. Jak wynika z badań, liczba prób samobójczych w regionach, w których weszły w życiu uchwały, wzrosła o 16 proc.
W amerykańskim czasopiśmie organizacji National Bureau of Economic Research pojawiło się badanie wskazujące na to, jak wprowadzenie tzw. stref wolnych od LGBT zwiększyło liczbę prób samobójczych i samobójstw.
W latach 2019-2020 kilka regionów wprowadziło uchwały wymierzone w "ideologię ruchów LGBT" lub mające na celu "ochronę rodziny". Przepisy zostały określone przez krytyków jako "strefy wolne od LGBT". Sprzymierzona z Prawem i Sprawiedliwością "Gazeta Polska" rozprowadzała nawet naklejki z takim napisem. Z czasem wiele regionów zaczęło wycofywać się z uchwał, gdy pojawiło się ryzyko utraty unijnych funduszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młodzi ludzie nie wytrzymali. PiS sam się o to prosił
Więcej prób samobójczych
Jak wynika z badania opublikowanego przez NBER, po wejściu w życie uchwał anty-LGBT na obszarach objętych kontrowersyjnymi przepisami liczba prób samobójczych wzrosła o 16 proc., czyli o pięć prób na 100 tys. mieszkańców. Dotykało to głównie mężczyzn i skutkowało 11 dodatkowymi samobójstwami na 100 tys. osób w wieku 30-49 lat - napisali naukowcy.
To więcej niż średnia w Polsce. W tym samym okresie bowiem liczba prób samobójczych w całym kraju wzrosła średnio o 10 proc.
Naukowcy wskazują, że liczba prób samobójczych wzrosła także w regionach, które rozważały przyjęcie uchwał anty-LGBT, ale ostatecznie je odrzucono. "Dostarcza to dowodów na to, że stygmatyzacja grup mniejszościowych prowadzi do pogorszenia zdrowia psychicznego populacji" - napisano.
Czytaj więcej:
Źródło: "Gazeta Wyborcza"