Trwa ładowanie...
d2ob1dg

Kataloński rząd ma coraz mniej czasu. Carles Puigdemont nie odpowiedział na żądania władz w Madrycie

Rząd w Madrycie dał katalońskiemu premierowi czas do godz. 10 w poniedziałek, aby wyjaśnił, czy w swoim przemówieniu sprzed tygodnia ogłosił niepodległość regionu. Jednak Carles Puigdemont w liście do Mariano Rajoya tego nie zrobił. Za to złożył dwie propozycje Madrytowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Carles Puigdemont nie odpowiedział na żądania hiszpańskiego rządu
Carles Puigdemont nie odpowiedział na żądania hiszpańskiego rządu (PAP/EPA, Fot: QUIQUE GARCIA)
d2ob1dg

List opublikowało w poniedziałek rano katalońskie radio. Carles Puigdemont proponuje w nim hiszpańskiemu premierowi jak najszybsze spotkanie, żeby przedyskutować sytuację w Katalonii.

10 października premier katalońskiego rządu podpisał się pod deklaracją niepodległości, ale jednocześnie zaapelował do deputowanych autonomicznego parlamentu, aby odroczyli o kilka tygodni secesję regionu. W tym czasie chciał negocjować z Madrytem, który od początku sprzeciwiał się referendum w regionie uznając je za niezgodne z konstytucją. Hiszpański rząd może nawet zawiesić autonomię i przejąć pełnię władzy w Katalonii.

Władze w Madrycie chcą wiedzieć od Carlesa Puigdemonta, czy w ubiegły wtorek doszło do jednostronnego ogłoszenia niepodległości. Na wyjaśnienia dały czas do godz. 10 w poniedziałek. Brak odpowiedzi na pytanie rządu centralnego oznacza, że Carles Puigdemont ma kolejne trzy dni na jasną deklarację.

d2ob1dg

Po referendum Katalończycy wyszli na ulice. W starciach z policją kilkaset osób zostało rannych.

W swoim piśmie premier Katalonii podkreślił, że zawieszenie deklaracji niepodległości jest przejawem dobrej woli i chęci rozwiązania napiętej sytuacji, a nie dążeniem do konfrontacji. "Nasza oferta dialogu jest szczera pomimo wszystkiego co się stało, ale z logicznego punktu widzenia stoi w sprzeczności z obecnym klimatem rosnących represji i gróźb" - napisał w liście szef autonomicznego rządu Katalonii. Podkreślił, że przez najbliższe dwa miesiące będzie wzywać hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya do dialogu.

Carles Puigdemont zażądał też od władz w Madrycie, by zakończyły postępowanie sądowe przeciwko szefowi katalońskiej policji, do którego władze centralne straciły zaufanie w związku z działaniami, a raczej ich brakiem, w Katalonii w czasie referendum niepodległościowego.

d2ob1dg

Podziel się opinią

Share

d2ob1dg

d2ob1dg
Więcej tematów