Trwa ładowanie...
d17tx2h

Puigdemont podpisał deklarację niepodległości "republiki Katalonii"

Premier Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości Katalonii, ale jednocześnie poinformował, iż zostaje ona zawieszona na czas rozmów i mediacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Katalonii Carles Puigdemont (P) oznajmił, że Katalonia "zdobyła prawo do niepodległości"
Premier Katalonii Carles Puigdemont (P) oznajmił, że Katalonia "zdobyła prawo do niepodległości" (Forum, Fot: Juan Medina)
d17tx2h

Dokument zatytułowany jest "deklaracja przedstawicieli Katalonii" i głosi, że "z dniem dzisiejszym Katalonia odzyskuje pełną suwerenność".

Wcześniej szef katalońskiego rządu wystąpił przed regionalnym parlamentem. - Jako szef Generalitat (katalońskiego rządu) przyjmuję mandat od obywateli, by Katalonia stała się niezależnym państwem w formie republiki - ogłosił. Razem z innymi lokalnymi politykami podpisał następnie dokument, w którym ogłoszono niepodległość Katalonii od Hiszpanii.

- Wzywamy wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do uznania republiki Katalonii za państwo niepodległe i suwerenne. Wzywamy rząd Katalonii, by podjął wszelkie konieczne kroki, aby uczynić tę deklarację niepodległości możliwą i w pełni skuteczną - głosi tekst.

d17tx2h

Reuters zwraca jednak uwagę, że nie jest jasne, jaką wartość prawną będzie miała deklaracja, skoro wcześniej, występując przed parlamentem, Puigdemont ogłosił niepodległość i zaraz potem zaapelował do deputowanych, by odroczyli o kilka tygodni secesję Katalonii.

Madryt jeszcze nie ustosunkował się do deklaracji Puigdemonta. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział, że w przypadku jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Katalonię może tymczasowo zawiesić autonomię regionu. Wcześniej ogłoszono również, że deklarację szefa władz Katalonii uznaje za "niedopuszczalną".

d17tx2h

Podziel się opinią

Share
d17tx2h
d17tx2h
Więcej tematów