Trwa ładowanie...
d4hreyo

Kasy chorych podzielą się nadwyżką

Jeszcze w czerwcu wydane zostanie nowe rozporządzenie w sprawie podziału nadwyżki finansowej kas chorych z 2001 roku - zapowiedział prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, Michał Żemojda. Jego zdaniem jednak sama instytucja wyrównania finansowego nie sprawdza się.

Share
d4hreyo

23 maja Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejszą decyzję UNUZ, zwiększającą o 138 mln zł kwotę wyrównania finansowego za ubiegły rok, którą Śląska Kasa Chorych miała wpłacić na rzecz biedniejszych kas.

Kwota wyrównania za ubiegły rok wynosiła 205 mln zł. W grudniu Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych zdecydował o zwiększeniu jej o 138 mln zł. Kasa odwołała się do NSA. Sąd zakwestionował decyzje UNUZ ze względu na niewłaściwą liczbę ubezpieczonych przyjętą przez UNUZ. Decyzja UNUZ była wydana w oparciu o dane ubezpieczonych z 2001 a nie 2000 roku, a te się różnią.

W czerwcu wydam zupełnie nową decyzję o wyrównaniu finansowym na 2001 rok, opartą o zweryfikowane dane z czerwca 2000 roku. Niedługo będzie wszczęte postępowanie administracyjne w tej sprawie i chcę powiedzieć, że ta decyzja będzie się znacząco różniła od decyzji mojego poprzednika - powiedział w sobotę prezes UNUZ dziennikarzom w Białymstoku.

Zaznaczył, że za wcześnie jeszcze, by mówić o konkretnych kwotach, gdyż wyliczenia są w toku. Wkrótce w tej sprawie wszyscy dyrektorzy kas chorych mają przedłożyć dane o liczbie ubezpieczonych na koniec czerwca 2000 r. (jask)

d4hreyo

Podziel się opinią

Share
d4hreyo
d4hreyo
Więcej tematów